Yenibahar Faydaları Ve Kullanım Alanları

Yenibahar Faydaları Ve Kullanım Alanları
16 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 232 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yenibahar bir ağaçtaki kurumuş çiçeklerden elde edilen bir tohumdur. Bu ağaçta oluşan çiçek olgunlaştıktan sonra kurutulur. Aynı zamanda bazı yemeklerde baharat olarak kullanılır. Görüntü ve koku olarak evlerde kullandığımız tarçın ve karabibere benzer.

Yenibaharın Faydaları

Yenibahar sindirim sistemine çok iyi gelen bir çiçektir. Bunun yanında kendinizi halsiz, hazımsız, bitkin hissetme durumunda kullanmanız tavsiye ediliyor. Kış aylarında herkeste çok fazla nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklar meydana geliyor. Bu hastalıklara çok faydalıdır. Direnci arttırır. Kendinizi gün içinde çok unutkan hissediyorsanız ve derslere odaklanamıyor iseniz yenibahar kullanmak gereklidir. Yaşlılarda oluşan eklem ağrılarına iyi gelen bu çiçek aynı zamanda damardaki sertliği de önler.

Genellikle hangi yemeklerde kullanılıyor diye sorarsanız pilav ve çorbalarda kullanıldığını bilmeniz gerekir. Tadını sevmeyenler de olabilir. Bu yüzden bu yemeklerin içinde tüketmek tavsiye ediliyor. Çocuklarda oluşan gaz sıkıntılarında fayda sağlar. Fakat sadece çocuklara değil herkese iyi geldiği biliniyor. Çok ağrım var dayanmıyorum diyorsanız da ağrınız olduğu zaman kullanmanızın iyi geldiği söyleniyor. Kokusundan tiksinmek gibi bir durum olamaz çünkü hoş bir kokusu vardır. Diş doktorlarının diş tedavilerinde yenibaharı tercih edebildikleri biliniyor.

Yenibaharın Kullanım Alanları Nelerdir?

Faydalı bir bitki olan yenibahar çok tavsiye edildiği için normal olarak nerelerde kullanabiliriz diye sorular geliyor. Sarma ve köfte gibi yemeklerin içine attığınızda fayda gösterecektir. Cilt hastalıklarına iyi gelen yenibahar koku vermek ve çeşni arttırmak amacıyla bir numaradır. Genelde baharat olarak kullanılır. Aynı zamanda keklere de koyabilirsiniz. Fakat çok faydalı olan yenibaharın kullanımı hala herkes tarafından bilinmiyor ve yaygınlaşmamıştır. Yenibaharı nereden bulabilirim diyenler için bitkisel dükkanlardan, Lokman Hekimlerden almak tavsiye ediliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git