Yazın Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Yazın Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır ?
11 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 134 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Havaların ısınması ile beraber kışlık çorap ve ayakkabılarınızı artık bir kenara atmanın zamanı geldi. Özellikle Bayanların yaz aylarında ayak bakımı için neler yapacabilecekleri yazımızın devamında…

Havanın soğuk olduğu dönemlerde kalın çoraplar ve uzun süre ayakkabı içerisinde kalan ayaklarımızı yaz aylarında havaların ısınması ile beraber rahatlatmak ve bakımlarını yapmanız gerekmektedir. Günlük olarak yatmadan önce ayaklarınızı ılık su ve köpük ile yıkayarak soğuk suyla durulamanız ayağınız rahatlamasına yardımcı olacaktır. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra temiz bir havluyla su kalmayacak şekilde kurulamanız gerekmektedir. Nemli kalan ayaklarda mantarın oluşumu kolaylaşmaktadır. Önceki yazımızda belirttiğimiz gibi mantar konusunda en çok etkilenen bölge ayaklardır. Bu konuda merak ettiğiniz belirtileri Ayak Mantarı nedir kısmında bulabilirsiniz.

Ayaklarımıza verdiğimiz önem ayakkabı seçimindeki doğru kararlar ile ortaya çıkar. Kalitesiz ayakkabılar ayakta koku ve mantar gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayaklarınızda yer alan ölü derilerden kurtulmak için duş sonrası ponza taşı ile sertleşmiş alana peeling yaptıktan sonra yumuşatıcı kreminizi sürebilirsiniz.

Ayak denildiğinde ilk akla parmak ve tırnaklar geleceğinden bunlarıda unutmamak gerekiyor. Tıklakları deriye zarar vermeyecek şekilde düz bir şekilde kesme ve törpülüyerek düzgün olmasını sağlamak gerekir.

evde-ayak-bakimi-nasil-yapilir1

Ayak Şişmeleri Hakkında Merak Edilenler

Ayakkabı seçiminde dar veya hangi malzemeler ile üretildiği belli olmayan markalardan uzak durmak gerekir. Dar ayakkabıların genişlediği bilinir, fakat her ayakkabı genişleme yapmadığından ayak kısmında baskılara ve şişmelere neden olacaktır.

Yaz aylarında ayaklarınıza renk katabileceğiniz renkli ojeler ile ayaklarımıza gereken bakımı gösterebiliriz.

Uzun süre ayakkabı içerisinde kalan ayaklarda koku meydana geliyorsa, ılık su ve bir miktar tuz ilave ederek ayaklarımız bir müddet tuzlu suyun içerisinde tutmamız, kokusunun azalmasına yardımcı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git