Yağ Bezeleri Neden Oluşur, Nasıl Geçer?

Yağ Bezeleri Neden Oluşur, Nasıl Geçer?
29 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 359 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yağ bezeleri, vücutta hiçbir zararı olmayan iyi huylu kistlerdir. Yağ bezelerinin 6 farklı türleri bulunmaktadır. Bunlar; lipom, neurom, aterom, fibrom, yeni fibrom ve akantom’dur. Cilt altındaki yağ birikiminin oluşturduğu kitlelerdir. Fiziksel olarak hoş görünmeyen, psikolojik olarak etkileyebilmektedir. Büyük ve küçük boyutları vardır. Küçük olanlara müdahale edilmesi pek istenmez. Ağrılı ve büyük ise, lokal anesteziyle alınması mümkündür. Her yaşta ortaya çıkabilir, ama çoğunlukla yetişkinler de görülmektedir. Kadın ve erkeklerde orantılıdır. Fazlaca yaygın olan rahatsızlık kadınlarda tek yağ bezesi görülürken, erkekler de çoklu kist görülmektedir. Yumuşak oluşları deri altında hareket etmesini sağlayarak elimizle kontrol ettiğimiz de kolaylıkla bula bilmenizi sağlar. Yağ bezeleri genel olarak omuz, göğüs, sırt gibi bölgelerde oluşur. Bunlardan hariç başka bölgelerde de oluşabilmektedir. Vücut içi, yağ bezeleri ise, doktor takibi altında kontrol edilmeden anlaşılmayan, ağrıya neden olup sinirlere baskı uyguladığına yönelik şikayetler incelenirken anlaşılmaktadır.

Yağ Bezeleri Neden Oluşur?

Yumuşak doku ve bağ dokusunun fazla yağ depolamasından dolayı çıkmaktadır. Genel olarak iyi huylu olarak bilinir. Liposarkom terimiyle bilinen kötü huylu yağ bezeleri ameliyat tedavisiyle ancak geçer. İltihaplanma olduğu zaman kötü kokulu akıntılar meydana gelmektedir. Genital bölgeler, saç derisinde kıl kökü iltihabı, cilt yaraları gibi rahatsızlıklar görülmektedir. Genel olarak hareketsiz kalan kişilerde daha çok görülmektedir.

Yağ Bezeleri Nasıl Geçer?

Yağ bezeleri zararsız olsa da, kimi bezelerin alınması gerekmektedir. Bağırsak tıkanıklığına neden olan rahatsızlık sonucu sağlık riskini etkiliyorsa, alınması gerekebilmektedir. Patlatılması gereken ve iltihabın yayılmasına engel olmuş oluruz. Kendiliğinden patlayan yağ bezelerini ise, bol suyla yıkanması gerekmektedir. Genel olarak lokal anestezi uygulanmaktadır. Herhangi bir iz bırakması mümkün değildir. Duruma göre iğne tedavisi de uygulanabilir. Yağ bezelerini sıcak banyo yaparak da ortaya çıkan bezelerin boşalmasını sağlayacaktır. Bitkisel tedavi yöntemiyle de geçirebilirsiniz. Hint yağı, çay ağacı yağı da uygulanabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git