Süt Parası Nereden Nasıl Alınır ?

Süt Parası Nereden Nasıl Alınır ?
19 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 160 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Devlet tarafından yeni doğum yapan annelere eşi veya kendisi sigortalı olduğu durumlarda verilen Süt parasını almak için çeşitli şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Sosyal Sigorta Güvenlik kurumu tarafından verilen süt parası için eskiden dilekçe doldurulması gerekirken, sağlık alanında yapılan yenilikler sonrası dilekçe ortadan kalkarak kişilerin şahsen gerekli belgeler ile başvurmaları durumunda 15 gün içerisinde ödenmektedir. Sadece 1 seferliğe mahsus verilen emzirme ödeneği her yıl değişmektedir. Doğum parasından olduğu gibi sadece annelere verilmeyen süt parasını almak için eşinizde başvuru yapabilir.

Türk Vatandaşı olan her anneye maddi destek amacı ile devlet tarafından verilen emzirme ödeneğinde bebeğin canlı olarak dünyaya gelmiş olması ve doğum belgesinin bulunması gerekiyor. Doğumundan sonra vefat edilen bebekler için emzirme yardımı verilmez. Çiftlerin resmi nikahlı olması gerekir. Kimlik çıkartmadan süt parasını alabilirsiniz.

Süt Parası Almak İçin Gerekli Belgeler ?

  • Hastane tarafından verilen doğum belgesi
  • Sigortalının veya bağkurlunun kimlik fotokobisi (Sigortalı yerine başkası başvuru yapamaz.)
  • Annenin doğum tarihi

Sigortalının işten çıkarılması durumunda 300 gün içerisinde doğumun gerçekleşmesi ile süt parasından faydalanabilirler.

Emzirme ödeneği 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalıları kapsamaktadır.Hukuki tabiri Türkçeleştirecek olursak SSK’lı çalışanlar ile BağKur’lu esnaflar, muhtarlar, çiftçiler ve şirket ortakları emzirme ödeneği alabilmektedir.

Bağ-Kur’luların emzirme ödeneği alabilmesi için GSS dahil tüm prim borçlarını ödemiş olmaları zorunludur, borçları bulunanlar kişiler emzirme ödeneği alamaz.

Son 5 yıl içerisinde doğum yapanlar bu süreç içerisinde süt parası için başvurmaları gerekmektedir. Doğum sonrası bu para otomatik olarak ödenmez, başvuru sonrası ödemeler genelde ziraat bankasına yapılır.Sigortalılar yada eşleri de TC Kimlik bilgileri ile bankaya 15 gün içerisinde başvuru yaparak bu ödeneği alabilirler.

2016 yılında süt parası 112,40 Tl olarak belirlenmiştir.

Ankara’da bulunan Süt parası almak isteyenler Altındağ / Ulucanlar bölgesinde bulunan SGK’dan süt parası başvurularını yapabilirler. Farklı illerde bulunanlar SGK’dan bilgi alarak nereye evraklarını vereceklerini öğrenebilirler.

Süt parası sigortalı babaya ödenir, doğum parası sigortalı anneye ödenir.

Doğum Yardımı nasıl alınır konumuzu inceleyerek 1.2.3. çoçuğa verilen yardım detayları hakkında bilgileri öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git