Siroz Hastalığı Belirtileri Tedavisi

Siroz Hastalığı Belirtileri Tedavisi
2 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 222 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Karaciğer, vücudumuzun kimya fabrikası olarak nitelendirilir. Kan şekerinin normal düzeyde kalmasından, yağ, protein ve şekerlerin birbirine dönüştürülmesi işlemlerine kadar çoğu görevi yerine getirmektedir. Hücre yapısı olarak düzenli bir şekilde dizilmiş ve sıra halindedir. En başta alkol kullanımı ve sürekli tüketilmesi durumunda hepatit türü rahatsızlıklar karaciğerin yapısını bozar ve hücrelerinde büyük hasarlar oluşturur. Hücrelerin işleyişinin bozulması ve yok olmasıyla birlikte karaciğer görevini yerine getiremeyecek hale gelir.

Siroz Hastalığının Nedenleri?

Bu hastalık özellikle batı ülkelerinde en fazla ölüme yol açan hastalıklar arasında yer almaktadır. Bunun sebebi de aşırı derecede alkol kullanımı olarak belirlenmiştir. Alkol sebebiyle oluşan sirozun tedavisi ne yazık ki mümkün değildir. Alkol ile olan bütün bağları koparmak şarttır. Günde yaklaşık olarak 60 gramdan fazla uzun alkol alan bir erkek karaciğeri siroz tehlikesi altındadır. Kadınlarda ise bu miktar 20 gramdır. Bunun nedeni ise kadın bedeninin erkeklere nazaran daha düşük dirence sahip oluşudur. Sirozun diğer nedeni ise hepatit virüslerinin yol açmış olduğu B, C ve D hastalıklarıdır. Bu mikro organizmalar karaciğer içerisinde iltihaplanmalara neden olur.

Hastalığın Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Başlıca belirtileri arasında yorgunluk, çabuk yorulma, iştahsızlık, kaşıntı, bulantı, aşırı gaz birikimi, özellikle bacaklarda ve karında şişlik, erkeklerde oluşan göğüs büyümesi belirtiler arasında yer alır. Fakat bu belirtiler ile kesin bir şekilde Siroz demek mümkün değildir. Hastalığın kademe atlamış döneminde ise yemek konusunda seçici davranılır genellikle hasta kişi yemek yemeyi tercih etmez. Yemek borusundaki damarlar patlaya bilir buna bağlı iç kanama söz konusu olabilir.

Hastalığın Tedavisi Nedir?

Alkole bağlı olarak gelişen hastalığın tedavisi mümkün değildir. Ancak hastalığın erken teşhis edildiği durumlarda yapılabilecek önlemler sonucu hastalığın şiddeti ve belirtiler azaltılabilir bu yaptırımın amacı ise hastayı rahatlatmaktır. Bunlardan farklı olarak organ nakli mümkündür fakat bulunan karaciğerin uyumu büyük rol oynar. Vücudun kabul etmesi için bu uyum şarttır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git