Sigaranın Zararları Nelerdir ?

Sigaranın Zararları Nelerdir ?
17 Ocak 2019 tarihinde eklendi, 8 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sigaranın Zararları Nelerdir ; insan sağlığını olumsuz etkileyen ve her yıl binlerce insanın erken yaşta ölmesine neden olan sigara, birçok sağlık problemini beraberinde getirmektedir. Özellikle sigara içen bireylerde kanser riskinin çok yüksek olması, bu hastalığa yakalananların sayısını oldukça arttırmıştır. Sigara içenlerin tamamı, bu ürünün ne kadar zararlı olduğun bilmektedirler. Ancak alışkanlık ve tiryakilik oluştuğu için bırakmak istemezler ve bırakamazlar. Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre 3 yetişkin bireyden birisi sigara kullanmaktadır.

Bu da dünyada yaşayan insanların sayısına göre oldukça büyük bir rakama denk gelmektedir. Her yıl milyonlarca insan, sigara yüzünden hayata gözlerini yummaktadır. Çünkü sigara içen bireylerin büyük bir kısmı 50 yaşlarından itibaren kansere yakalanmaktadır. Sigara içen bireylerde en çok akciğer ve gırtlak kanseri görülmektedir. Dünyada yaklaşık olarak 1,2 milyar insan sigara kullanmaktadır. Bu küçümsenecek cinsten bir rakam değildir. Akciğer hastalığına yakalanan kişilerin büyük bir kısmı, sigara kullanan kişilerdir. Hastalığı sizlere anlatmamıza gerek yoktur çünkü kurtuluş oranı oldukça düşüktür. Bu yüzden sigarayı kesinlikle bırakmanız gereklidir. Sigaranın zararları sadece bu hastalıkla ne yazık ki bitmiyor. Birçok hastalığa neden olan sigaranın birçok zararı bulunmaktadır. Bu zararlardan bazıları şunlardır:

Sigara içen bireylerin kiloları oldukça düşüktür. Bu kişilerin ağırlıkları normal insanlara göre %10 ile 15 oranında daha azdır. Ayrıca hamile olan bir annenin sigara içmesi, karnındaki bebeğin zekasında olumsuzluklara yol açmaktadır. Sigaranın içerisinde insan vücuduna zararlı yüzlerce zehir bulunuyor. Bu zehirlerden en çok etkili olanları karbon monoksit, nikotin ve katrandır. Kanser riskini yükselten bu üç zehir, insan vücudunu olumsuz derecede etkilemektedir. İçmiş olduğunu her bir sigara, sizi kansere bir adım daha yaklaştıracak ve hastalanmanıza neden olacaktır. Sigara içerisinde bulunan CO2 (karbon monoksit) kanda bulunan oksijen miktarını azaltır.

Bu yüzden kalbe giden oksijen miktarı oldukça azalır, bu sorunla kalp krizi riski yükselir. Kalp krizi geçiren bireylerin %90’ı sigara kullanmaktadır. Sigara içen bireylerde en çok rastlanan hastalıklardan olan ülser, zamanla kansere neden olabilir. Midesinde ülser bulunan ve sigara içen bireylerin zamanla pankreas kanserin yakalanma riskleri oldukça fazladır. Sigara içen bireylerin, içmeyenlere göre kansere yakalanma riski 10 kat daha fazladır.

Sigaranın Zararları Nelerdir ?

Sigara içen bireyler, sürekli olarak hastalanmakta ve birtakım sağlık sorunlarıyla karşılaşmaktadırlar. El parmaklarında ve tırnaklarda sararmalar görülür ve çeşitli damar hastalıkları ortaya çıkar. Özellikle dama tıkanıklığı yüzünden ülkemizde her ay binlerce kişi anjiyo olmaktadır. Sigara içen bireylerde ağız kokusu oldukça fazladır. Yemeklerden ve içeceklerden alınan tatlar, zamanla azalacak ve diş hastalıkları ortaya çıkacaktır. Sigara kandaki oksijen miktarını azalttığı için zamanla beyne giden oksijen azlığından hücrelerin ölme oranı artacak ve unutkanlık hastalığı ortaya çıkacaktır. Sigaranın insan vücuduna hiçbir yararı bulunmamaktadır ancak zararları ne yazık ki sayarak bitirilemez.

İnsan vücudunda oldukça etkiye sahip olan sigara, tamamen psikolojik oluşan bir durumdur. Sigarayı bırakan birisi nikotin eksikliğinden içme isteği duyar ancak bu isteği kendi çabalarıyla yok edebilir. Lakin el alışkanlığı ve psikolojik olarak destek alması gereklidir. Çünkü birçok birey uzun günler boyunca nikotin’sizliğe dayanabilmektedir ancak psikolojik olarak sigarayı bırakamadığı için yeniden içmeye başlamaktadır. Erkeklerde kısırlığa neden olan sigara, oldukça tehlikeli ve zararlı bir maddedir. İçerisinde en az yüz çeşit zehir bulundurmakta ve her içimden sonra insan üzerinde yorgunluk hissi uyandırmaktadır. Sigaranın zararları bu şekildedir ve bırakılması gereklidir. Sigara sizi bırakmadan sizin onu bırakmanız gerekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git