Muharrem ayı 2017 Aşure Günü Ne Zaman Başlıyor ?

Muharrem ayı 2017 Aşure Günü Ne Zaman Başlıyor ?
16 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 181 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Müslümanlar için oldukça önemli ayların başında Muharrem ayı gelmektedir. Hicri takvime göre muharrem ayında yeni yıla girildiği bilinir. Bu aya özel ibadetler yapılır ve aşure günü kutlanır. Eylül ayına denk gelen aşure ayında, özellikle küslerin barışması ve paylaşmanın önemi ortaya çıkar. Eylül ayının 21. gününe denk gelen aşure gününe sayılı günler kala birçok kişi muharrem ayının başlangıcı ve aşureyi ne zaman yapacaklarını merak etmeye başlamıştır. Muharrem ayı, Allahın ayı olarak bilinir ve Cenabı Allahın bereket ve feyzinin insanlara bol bol ihsan edildiği mübarek bir aydır. İslam dünyası için oldukça önemli olan bu ayda ibadetlerini yerine getirmek, namaz kılmak ve dua okumak vaciptir.

2017 Muharrem Ayı Ne Zaman Başlıyor ?

21 Eylül 2014 Perşembe günü başlamaktadır.

Muharrem Ayı (Aşure Ayı) Oruç Tutulur mu ?

Hazreti İbn-i Abbas (Radıyallâhu Anhüma)’dan rivayet edilen bir hadîs-i şerîfte Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz şöyle buyurmaktadır:

“Her kim Zilhicce ayının son gününde ve Muharrem ayının ilk gününde oruç tutarsa o kimse, geçmiş seneyi oruçla tamamlamış ve gelecek seneye oruçla başlamış olur. Allâh-u Te’âlâ tutmuş olduğu bu orucu, elli senelik günahına keffaret kılar (tutmuş olduğu bu oruç sebebi ile elli senelik günahı bağışlanır.)” (Abdülkadir-i Geylani, El-Gunye: 2/316; Abdurrahman b. Yusuf, İmadül İslâm:386)

AŞURE GÜNÜNÜN ANLAMI NEDİR?

Allah’ın ayı Muharrem olarak bilinen (Şehrullahi’l-Muharrem) ayı  İlahi bereketi ve feyzi temsil eder. Allah’ın ihsanı ve lütfu Muharrem ayında kullarına bolca verilmektedir. Muharrem ayında Aşura yapılmasıda Müslümanlarca oldukça önem arz etmektedir. Osmanlı’da dahada yaygınlaşan Aşura yapımının tarihçesine bakmak gerekirse Arapça ‘Aşara’ kökünden türemiştir. Kur’an-ı Kerim’de ise Fecr suresinin 2.ayetinde Türkçe manası olarak şu şekilde geçmektedir “Yeminler olsun o on geceye”. Aşura gününde 10 farklı peygamberin başından büyük hadiser geçmiştir bu hadiseler ise şu şekildedir;

1. Allah, Hz. Musa’ya (a.s.) Âşura Gününde bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür.
2. Hz. Nuh (a.s.) gemisini Cûdi Dağının üzerine Âşura Gününde demirlemiştir.
3. Hz. Yunus (a.s.) balığın karnından Âşura Günü kurtulmuştur.
4. Hz. Âdem’in (a.s.) tevbesi Âşura Günü kabul edilmiştir.
5. Hz. Yusuf kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan Âşura Günü çıkarılmıştır.
6. Hz. İsa (a.s.) o gün dünyaya gelmiş ve o gün semâya yükseltilmiştir.
7. Hz. Davud’un (a.s.) tevbesi o gün kabul edilmiştir.
8. Hz. İbrahim’in (a.s.) oğlu Hz. İsmail o gün doğmuştur.
9. Hz. Yakub’un (a.s.), oğlu Hz.Yusuf’un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır.
10. Hz. Eyyûb (a.s.) hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git