Mihri Müşfik Hanım Kimdir ?

Mihri Müşfik Hanım Kimdir ?
26 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 115 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Türkiye’nin ilk kadın ressam ünvanına sahip isimlerinden biri olan Mihri Müşfik Hanım‘ın bugün tam olarak 131’inci yaş günü kutlanıyor. Google bu konuda özel bir doodle hazırlayarak sanatçıya verdiği önemi ortaya koydu. Belkide birçok kişinin ilk kez ismini duyduğu ressam Çağdaş Türk resminin ilk kadın temsilcileri arasında yer alıyor.

Kendine özgü portreleriyle tanınan ünlü ressam başarısı ve çalışmaları ile dünyanın tanıdığı isimler arasında bulunuyor.

Mihri Müşfik Hanım kimdir?

Kendisi gibi ressam Hale Asaf’ın teyzesi olan Müşfik Hanım 16 Şubat 1886 yılında istanbulda bulunan Dr.Rasimpaşa Konağında yaşama merhaba dedi.

Tanınmış ünlü kişilerin portrelerini yapan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucularından olan Mustafa Kemal’in de portresini yaparak birçok kişinin saygınlığını kazanan ressam, ayrıca Papa XV. Benedict’in de portresini çizmiştir. Kız öğrencilerin kendini geliştirmek için eğitim aldıkları İnas Sanayi nefise okulunun ilk kadın yöneticisi olan müşfik hanım, burada birçok kadın ressamın yetişmesine katkı sağladı.

Resme olan tutkusu nedeniyle aristokrat yaşamından uzak durarak, bohem ve yoksul bir yaşama sürdü. Babası Askeriye’de tıbbiye dersleri veren Dr. Çerkez Ahmet Rasim Paşa’nın kızı eğitimini Avrupada tamamlayarak gelişmesine büyük katkı sağladı. Resme olan ilgisi diğer alanlara göre daha ağır bastığı için bu alanda kendini kanıtlama fırsatı buldu. Sultan II. Abdülhamit’e özel yaptığı bir resim sayesinde saray ressamı ola Zonaro’nun öğrencisi oldu. Beşiktaş’ta bulunan atölyede kendini geliştirecek şekilde resim dersleri aldı Çağdaş resim çalışmalarının başlamasında önemli rol oynanyan kadın ressam ünvanını kazandı.

Taha Toros tarafından kalame alınan “İlk Kadı Ressamlarımız” isimli yapıtın birçok yerinde 1988 yılına kadar yapılmış olan araştırmalarda Türkiye’de 32, İtalya’da 36, Fransa’da 23 ve Amerika’da 60’ı olmakla beraber 150’den fazla eseri kayıt altına alındı.

1905 – 1922 yıllları arasında eşi Müşfik Selami İnegöllü ile evli kaldığı süreçte Mihri Rasim imzasını kullandı. Oldukça fazla yapıtında imzaya rastlanmadı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git