Madde Bağımlılığının Sağlık Yönünden Etkileri ve Tedavisi

Madde Bağımlılığının Sağlık Yönünden Etkileri ve Tedavisi
26 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 135 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Son zamanlarda sıklıkla haberler de rastlanan madde bağımlılığı her yaştan kişiyi etkilemeye devam ediyor. Özellikle Bonzai olarak piyasada tarım ilaçları ile düşük maliyetlere satın alınabilen kimyasal maddenin oldukça yoğun olduğu madde sıklıkla ölümler ile sonuçlanabiliyor. Bağımlıların bu illetten kurtulmak için ametem benzeri tedavi merkezlerinde uzun süre kalamamaları bu maddelere ne kadar bağımlı olduklarını göstermektedir. Her alanda rahatlıkla bulunabilen bonzainin diğer esrar türlerine göre (eroin,esrar) daha ucuz olması ve kolay bulunabilmesi nedeniyle bağımlıların daha fazla tercih ettikleri biliniyor. İnsan yaşamını olumsuz bir şekilde sağlık ve günlük aktivitelerini etkileyen bağımlılık kişinin kendini durduraması devamlı bu maddelere ihtiyaç duymasına neden oluyor.

Madde Bağımlılığının Beyine Etkileri

İlk kullanıldıkları anlarda sadece beyni tetikleyici olarak bilinen maddeler, zaman içerisinde ve kullanım sıklığına göre bağımlılık olarak artış göstermektedir. Bazen ilk denemede birşey olmaz, ben alışmam gibi düşünceler yanlıştır. Her kişiye göre bağımlılık fiziki özelliklere,genetik yapıya göre değişiklik gösterebilir. Yapılan araştırmalarda bağımlılık yaşının ilkokul ve ortaöğretime kadar indiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Madde kullanımı sonrası kişi devamlı olarak halsiz,yorgun ve bitkin bir şekilde görülecektir. Hayattan zevk aldığı şeyler zamanla azalacaktır. Daha fazla maddeden zevk almak için kullandıkları madde türlerini veya miktarlarını değiştirmektedirler. Kişinin düşünme ve öğrenme kabiliyetleri tamamen azalır ve dış dünya ile bağı kesilir.

Aileler Önemli Rol Oynuyor

Mutsuz ve ilgisiz bir ailesi olanlarda daha sık görülen madde bağımlılığında ailenin çoçukları ile ilgilenmeleri ve sorunlarına çözüm bulmaları gerekiyor.  Düzensiz olarak eve giren ve agresif tavırlar sergileyen kişilerde ortaya çıkan değişiklikler hemen fark edilebilir.

Madde Bağımlılığı Tedavisi

Amatem tedavi merkezlerinde hastanın beyin fonksiyonları ölçülerek , tedavide “Düşünce Odaklı Tıp” gibi yaklaşımlı tedaviler uygulanmaktadır. Kişinin ilk olarak bu bağımlılığı kafasında bitirmesi gerekir. Tedavi uygulanan hastaya ilaç tedavisi, bireysel ve grup terapilerinin yanı sıra aile ve evlilik terapisi de uygulanmaktadır. Hastanın tedavi esnasında madde kullanıp, kullanmadığı laboratuvar ortamlarında yapılan analizler ile belirlenebilir. Kişinin Sosyal yaşamı ve psikolojik sorunlarıda incelenmesi gereken ayrı bir durumdur.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git