Küçük Yaştaki Çocuklara Telefon ya da Tablet Kullandırtmayın

Küçük Yaştaki Çocuklara Telefon ya da Tablet Kullandırtmayın
15 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 138 kez okundu.
[Toplam:2    Ortalama:3/5]

Teknolojinin ilerlemesi ile beraber kullanılan elektronik cihazlar günlük yaşantımızı olumsuz bir şekilde etkilerken, özellikle bebek çağlarında olan çoçukların bu elektronik cihazlara daha fazla ilgi gösterdiği biliniyor. Özellikle günlük hayatta küçük çoçukların elinde tablet ve benzeri akıllı telefonların artış göstermesi özellikle gelişim çağındaki çoçukların internet ortamından eriştikleri bilgiler ile yanlış yönlenmelerine neden oluyor.

Sosyal yaşantıdan tamamen uzaklaşan çoçuklar içine kapanık bir yaşam sürmeye başlıyor, ve bu sorunla ilerleyen yıllarda mücadele etmekte daha zor bir hal alıyor.

Erken yaşlarda bu cihazlar ile tanışan bireylerin kişisel becelerinin gelişmesi gecikebiliyor. Özellikle tablet ve telefon benzeri cihazlarda çizgi film ve oyun yoğunlukta oynanması ile diğer yaşıtlarına göre çoçuğun öğrenme ve konuşma becerileride geride kalabiliriyor. İnternet ortamının gelişmesi ile beraber hergün haberlerde duyduğumuz olumsuzluklar anne ve babanın kontrolü ve çoçukları ile ilgilenmelerinde önemli rol oynuyor. Bazı operatör firmalarının Çoçuklar için güvenli internet uygulamalarıda çoçukların farklı alanlara yönlenmesini engellemeye yardımcı oluyor.

Okul çağına giden çoçuklara dersini yaptığında ödül olarak tablet veya telefon verilmeside uzmanlar tarafından önerilmiyor. Bağımlılık yapan oyunlarda devamlı bölüm geçme isteği, yemek esnasında çoçuğun daha hızlı hareket etmesini örnekleyebilir. Buda gelişme çağında olan çoçuklar için sağlık yönünden problemleri doğurabilir. Anne ve babanın çoçuk her yaramazlık yaptığında bu tür ürünleri vermek yerine çoçukları ile oyun oynama ve zaman geçirmeleri gerekir.

İnternet konusunda çoçuğunuzu nasıl alıştırırsanız, hep o şekilde devam edeceği için internet kullanımına süre koymanız gerekmektedir. Özellikle çoçuk birşeyleri başaracağı zaman yaparsam, tablet veya telefonla oyun oynarım gibi şartlar koymasıda pek uygun değildir. Çoçuğun arkadaş çevresinin oluşmasına da engel olacağından ilerleyen yaşlarda çoçuğun sorunlarında kimsenin yanında olmamasına neden olabilir.

Çoçuklarınız elektronik cihazlarda yer alan radyasyonlara mağruz kalmaları ilerleyen dönemlerde farklı sağlık sorunlarınada neden olabilir.

Küçük Yaştaki Çocuklara Telefon ya da Tablet Kullandırtmayın Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Orhun dedi ki:

    Bizim zamanımızda top, saklambaç vs bir çok oyun oynardık şimdikiler telefondan bilgisayardan kafasını kaldırmıyor.

Sayfa başına git