Konjonktivit Nedir, Kimlerde görülür ?

Konjonktivit Nedir, Kimlerde görülür ?
2 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 121 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Havaların ısınması ile insanlar serinlemek için çeşitli havuz ve denizlere girmektedir. Yaz aylarında göz için oldukça sakıncalı sağlık sorunu haline gelen Konjonktivit hijyen yönünden yeterli olmayan havuzlarda sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Halk arasında pembe göz olarak adlandırılan bu sorun, farklı tiplerine göre değişiklik gösterebiliyor.  Gözlerin yapısı oldukça hassas olduğundan hijyen bakımından da yaz aylarında temiz ve uzun süre suyu değişmeyen havuzlardan uzak durmak uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Tatil sezonu ile artış gösteren konjonktivit vakaları hijyenin sağlanmadığı ve günde binlerce kişinin girdiği havuzlarda ortaya çıkabiliyor. Özellikle Ankara ve benzeri illerde deniz olmaması nedeniyle, insanlar ortak havuzlara rağbet gösterdiğinden bu durumların ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor.

Konjonktivit gözün üst kısmında yer alan beyaz tabakanın üst kısmında bulunan zarın iltihaplanması olarak bilinmektedir. Bulaşıcı bir göz hastalığı olması nedeniyle mikrobial konjonktivitte en önemlisi hijyene önem veren havuzların tercih edilmesi ve günlük temizlik talimatlarına havuz sorumlularının uyması gerekmektedir.

Deniz suyunun başta sinüzit olmak üzere çeşitli sağlık sorununa faydalı olması nedeniyle, bazı kişiler deniz içerisinde gözlerini açarak fayda sağlayacağını düşünmektedir. Aslında denizde bulunan mikropların göze bulaşması oldukça hızlı bir şekilde ilerlediğinden denizde gözünüzü açmak önerilmez. Yüzme esnasında deniz gözlüğü ve maske kullanmak tahriş edecek mikrobial etkenlerden sizleri koruyacaktır.

KONJONKTİVİT BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Sosyal yaşantıyı yakından etkileyen bu sorun gözlerde ; kaşınma,batma,yanma ve kızarıklık gibi durumlar ile kendini belli ediyor. Çok ağır enfeksiyonlar ile beraber göz içerisinde bulanıklık ve korneada kalıcı lekelere neden olabiliyor. Bu sorunu yaşayanların kesin olarak uzman bir göz doktoruna muayene olması öneriliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git