Kaplanboğan Otu Faydaları Ve Zararları

Kaplanboğan Otu Faydaları Ve Zararları
29 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 291 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kurtboğan, itboğan ve bıldırcın otu olarak da biliniyor. Kaplanboğan otu alternatif Çin tıbbında kullanılan şifalı bitkidir. Ülkemizde Çoruh, Kars, Van ve Rize yaygın olarak yetişiyor. Kökleri yumru veya yumurta şeklinde oluyor. Otsu yapıda olup her yılın ağustos ayında çiçek açıyor. Açan çiçekler mor ya da sarı renkte olabiliyor. Tıbbi anlamda yararları olduğu gibi uzman tarafından önerilmediği sürece zararları da olduğu biliniyor. Ve bu zararların dikkate alınmayacak türden olmadığı da özellikle belirtiliyor.

Faydaları Nelerdir ?

Boğmaca ve gut hastalıkları gibi ayurvedik hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Boğmaca hastalığında öksürüklerin azaltılmasında kullanılıyor. Çünkü boğmaca hastalığı solunum yollarına büyük zararlar veriyor. Bu zararlarda ot ile azaltılıyor. Gut hastalığında ise eklem ağrılarının ve ayak tabanındaki ağrıların hafifletilmesinde kullanılıyor. Ekstra olarak gut hastalığında oluşan şişliklerin inmesini sağlıyor.

Zararları Nelerdir ?

Kaplanboğan otunun da faydaları gibi zararları bulunuyor. Bu zararlar genellikle doz aşımından dolayı meydana geliyor. Bu yüzden kaplanboğan otunun bir uzman tarafından belirtilen dozlarda kullanılması gerekiyor. Aksi halde çok zararlı bir ot haline gelebiliyor. Belirtilen dozun aşılması halinde etkisini ilk olarak kalp çevresinde bulunan damarlarda gösteriyor. Kalbin durmasına neden oluyor. Bunun dışında göğüs ağrıları, kan basıncı, kalp atışlarında hızlanma, soğuk terleme, ağızda kuruluk ve zehirlenme gibi belirtiler gösteriyor. Kaplanboğan otu sadece kalbe değil sindirim sistemine de oldukça büyük zaralar veriyor. Yüzde hissizlik, ishal, ağız çevresinde oluşan, iğne batmasına benzeyen ağrılar, kol ve bacaklarda güçsüzlük şeklinde belirtiler gösteriyor. Bazı uzmanlar kaplanboğan otunun çeşitli kalp hastalıklarında da kullanılabileceğini söylüyor. Ancak doktorlar ciddi hastalıklarda bitkisel çözümlerin fayda sağlamak yerine zarar vereceğini düşünüyor. Kaplanboğan otunun kalp hastalıkları için faydası stresi azaltma ve kalbi rahatlatma olduğu söyleniyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git