İnternetten Adli Sicil Sabıka (Temiz) Kaydı Nasıl Alınır ?

İnternetten Adli Sicil Sabıka (Temiz) Kaydı Nasıl Alınır ?
5 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 183 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İş başvurularında veya ehliyet alım esnasında talep edilen belgeler arasında yer alan Adli Sicil Sabıka kaydı önceden Adliyelerin çeşitli birimlerinden alınıyordu. Özellikle Temiz kaydı almak isteyenler uzun bir kuyruğun ardından temiz kağıdını neden aldıklarını belirten kağıtı doldurduktan sonra 4 – 5 Tl gibi bir ücret ödüyordu. E-Devlet uygulamasına geçilmesi ile beraber Adli Sicil Kağıdını internet üzerinden almak daha kolay hale geldi.  Yakın zaman içerisinde yapılan yenilikler ile beraber sıra derdinden kurtulmanın yanı sıra, başvurularda alınan ücrette ortadan kalkmıştı.

Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır ?

İlk olarak E-devlet giriş bilgilerinizin olması gerekiyor, yoksa en yakın Ptt şubesinden 4 Tl ücret ödeyerek giriş bilgilerinizi temin edebilirsiniz. T.C. kimlik numaranız ve şifrenizi aldıktan sonra telefon ve mail adresinizi doğrulamanız ilerde şifre unutmalarınızda ek ücret ödeyerek tekrar şifre alma derdinden sizleri kurtaracak.

https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi adresinden giriş yaptıktan sonra gerekli bilgileri girerek kimliğinizi doğrulamanız gerekiyor.

Temiz kağıdı alabilmeniz için bazı şartları kabul etmeniz gerekiyor.

  1. 24 Saat içerisinde en fazla 4 adet adli sicil kağıtı alabilisiniz. Bu belgeleri bilgisayarınıza indirebilir, birenden fazla çıktı alabilirsiniz.
  2. Belgeyi oluşturmadan önce hangi kuruma verileceği hakkında ayrıntıları eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor.
  3. Oluşturacağınız sonuç belgesi, belge üzerindeki “Barkod Numarası” ve “T.C. Kimlik Numaranızı” paylaştığınız kurum, kuruluş veya kişiler tarafından “Adlî Sicil Doğrulama” hizmeti ile görüntülenebilecektir.

Seçeneğini işaretledikten sonra  Devam Et butonuna tıklıyoruz.

sicil-kaydi

ADLİ SİCİL TERCÜMESİ

Eğer adli sicil kaydınızı Türkiye’de alıyorsanız tamam, ancak yurtdışında işlenen suçlar için alınan adli sicil kaydının tercümesi yapılmalıdır. Ancak yapılan adli sicil kaydı tercümesi bazı sıkıntılara yol açabilmektedir. Bu sıkıntıların başında yapılan tercümenin içerisinde oluşabilen hatalardan ileri gelir. En ufak bir kelime çevirisi bile istenen anlamda kullanılmamışsa büyük yanlışlıklar ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden adli sicilinizi tercüme ettireceğiniz zaman alanında gerçekten uzmanlaşmış bir yer ile anlaşmanızı öneririz!

Adli sicil kaydı nasıl alınır,ehliyet için gerekli temiz kağıdı e devlet üzerinden nasıl alınır ?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git