Hastane Farkı Ne Kadar ?

Hastane Farkı Ne Kadar ?
15 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 127 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Türkiye’de 78 milyon kişi sosyal güvenlik şemsiyesi altında. 11 Milyonu GSS kapsamında, geri kalan SGK’lı. Pirim borcu olmayanlar,çalışanlar ve emekliler istedikleri hastanelerde muayene olabiliyor. Ücretin bir kısmını SGK karşılıyor. Ancak fark cepten ödeniyor.

Peki ödenen bu fark ne kadar ?

Sosyal güvenlik sisteminde yapılan reformla 78 milyonluk nüfüsun tamamı sigorta kapsamına alındı. Başka bir ifadeyle sosyal güvencesi olmayan kişi yok. Ama Genel sağlık Sigortası testi yaptırmayanlar veya yaptırıp da prim borcu olanlar devlet destekli sağlık hizmetlerinden faydalanamıyor. Bu kişiler muayene ve ilaç parasının tamamını ceplerinden ödemek zorunda kalıyorlar. Bunun dışında kalanlar için devlet tarafından SGK desteği bulunuyor.

Arasında İki Katı Fark Oluyor

Kamu hastanelerine giden sigortalılar çok az bir muayen ücreti ödüyor. Çalışanlar,emeklikler ve GSS kapsamındakiler eğer özel hastanelere giderlerse SGK’nın ödediğinin iki katı kadar ilave ücretle karşı karşıya kalabiliyorlar. Ödenecek tutarın ne kadar olacağı kesin olarak bilinmiyor. Muayene ve işlem başına alınacak olan para SGK tarafından “Sağlık Uygulama Tebliği” ile tespiti yapılıyor.

Hastane Seçiminde Dikkatli olmak gerekiyor

Sigortalıların tamamı kamu hastanelerinde ücretsiz tedavi olabiliyor. Bu kişilerden sadece muayen katılım payı alınıyor. Katılım payı kamu hastanelerinde 5 Tl, özel hastanelerde 12 Tl olarak belirlenmiş durumda. Bu ücretler eczaneler tarafından tahsil ediliyor. İlaç almak için eczanelere gittiğinizde bu ücret sizden talep ediliyor. Katılım payları emeklilerin aylıklarından otomatik olarak kesilebiliyor. Katkı payı görmeye yardımcı malzemeler,ağız protezleri gibi benzer malzemeler için katılım payı ödenmesi gerekiyor.

İlaç İçinde Pay alınıyor ?

SGK’nın SUT kapsamında açıkladığı ilaçların bazılarından ilaç katılım payı talep edilmiyor. Bu listenin dışındaki tüm ilaçlar için pay ödenmesi gerekiyor. Ayakta tedaviler için sağlanan ilaçlardan yüzde 10 katılım payı ödeniyor. Katılım payı, SGK’dan aylık alanlar ile bakmakla yüklümlü olduğu kişiler için gelir aylıklarından kesiliyor. Diğer kişiler ise SGK ile sözleşmeli eczanelere cepten nakit olarak ödeniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git