GSS (Genel Sağlık Sigortası) Borç Sorgulama

GSS (Genel Sağlık Sigortası) Borç Sorgulama
28 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 136 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

SGK İl Müdürü Bilal Doğan tarafından 25 yaş öncesi biriken genel sağlık sigortası borçlarının otomatik olarak silineceğini belirtmesi üzerine birçok kişi ne kadar borcu kaldığını merak etmeye başladı. Sağlık Bakanlığı tarafından yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortasında işsiz ve sigortasız olan kişilerin aile gelir bütçesine göre sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için devlete ödenen GSS prim ödemelerini uzun zamandır yapmayanlar, borçlara ne zaman af geleceği hakkında uzun süredir araştırmalar yapıyordu. Son zamanlarda Sağlık sigortasına borcu olan kişilerin artması ile beraber vatandaşlar yapılandırma yapmalarına rağmen her ay yenilenen genel sağlık sigortası prim ücretlerine 2016 yılında gelen zam ile beraber ödeme zorluğu çekmeye başladılar.

Genel Sağlık Sigortasına borcu olanlar ayrıntılı bir şekilde e-devlet kapısı üzerinden T.C. kimlik numaları ve şifreleri ile ne kadar borcu olduklarını öğrenebilecekler. E-devlet giriş bilgisi bulunmayan vatandaşlar 4 TL karşılığında ptt veznelerinden giriş bilgilerini talep edebileceklerdir. SGK İl Müdürü Bilal Doğan 28 Nisan 2016 tarihinden itibaren 25 yaş öncesi GSS borcu olanların affedileceği ve herhangi bir işlem yapmalarına gerek kalmadığını açıklamaları ile beraber, sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyen vatandaşlar kalan borçlarını öğrenmek için E-devlet kapısından ayrıntıları öğrenmeye başladı.

Genel Sağlık Sigortası Nedir ?

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan sigortasız kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanması için 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren uygulaması ile beraber kişilerin gelirlerine göre düzenlenen ödemeler ile sağlık hizmetlerinden yararlanmalarını hedefleyen bir uygulamadır. Kaymakamlıklardan alınacak dilekçe örneği ve aile içerisinde elde edilen gelir hesaplanarak işleme alınan GSS primlerini düzenli olarak ödemeyenler sağlık hizmetlerinden de yararlanamıyor.

GSS uygulaması Kimleri Kapsamıyor ?

Devlet kurumları veya Özel Sektörlerde sigortalı olarak çalışanları kapsamamaktadır. Türk olduğu halde birden fazla Ülkemizde ikamet etmeyen vatandaşlar genel sağlık sigortasından ayrı tutulur. Tutuklu ve Hapiste bulunanlar devlet bünyesinde oldukları için Genel Sağlık Sigortasından yararlanamadıkları için pirim ödemezler

<<< GSS BORÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ >>>

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git