Ehliyet İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Ehliyet İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?
10 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 224 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Hayatımızın bir parçası haline gelen otomobiller yolculuklarımız esnasında güvenli ve daha hızlı bir şekilde varacağımız yerlere ulaşmamızı sağlamaktadır. Araç kullanımı için gerekli olan ehliyet 18 yaşını tamamlamış adayların kursa ve sınava giderek başarılı olması ile beraber Emniyet Müdürlüklerince verilen ehliyet ile trafiğe çıkma imkanı buluyorlar. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yapılan yenilikler ve istenen belgeler hakkında merak ettiğiniz ayrıntıları sizler için ayrıntılı bir şekilde araştırdık.

Özellikle son zamanlarda Sürücü kursuna gitmeden direk sınava girme imkanım bulunuyor mu ?  şeklinde soruların gelmesi ile beraber, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı kurslardan eğitim almanız ve bunu belgelendirmeniz gerektiği için kesinlikle sürücü kursuna gitmeniz gerekiyor. Sınavda başarılı olmak isteyen adaylar en az 70 puan almaları gerekcaktır.iyor. Bunun altında puan alanlar bir dahaki sınav döneminde tekrar sınava tabi tutulacaktır.

Yeni ehliyetlerin en büyük özelliği Uluslararası standartlara sahip olması ve diğer ülkelerde de kullanılabilmesi, bu özelliğe sahip olan sürücü belgeleri 5 yıl içerisinde yeni sürücü belgesi ile değiştikten sonra kullanım imkanı olacaktır.

Sürücü kursuna kayıt esnasında sizden bazı belgeler eksiksiz bir şekilde istenecektir. Sürücü Kursu belgelerinizi tamamladıktan sonra verdiği eğitim ile beraber yazılı sınav sonrası başarılı olan adayların, direksiyon kursu işlemlerinide nasıl yapacağını aktarak.

 • Sürücü Olur şeklinde Sağlık Raporu
 • 1 Biyometrik Fotoğraf
 • Parmak İzi
 • Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve hizmet bedeli olan 15 Tl’nin anlaşmalı bankalara veya Emniyet müdürlüklerinde yer alan veznelere yatırılması gerekiyor.

Önceden gerekli belgeleri teslim ettikten 30 dakika sonra ehliyetinizi alırken, yeni tip ehliyetlerde tek basım merkezinde basılacak ve sürücü adaylarının adreslerine posta yolu ile gönderilecektir. Minibüs,Otobüs,Kamyon ve benzeri Çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, traktör,otomobil  ve iş makinesi sınıfları için yeni ehliyetler 10 yıl geçerli olacaktır. Bu sürenin ardından sürücüler tekrar Sağlık kontrolünden geçecek ve ehliyetleri duruma göre yeniden düzenlenecektir.

2016 yılında Aday sürücü formatında bir yenilik yapılarak yeni ehliyet alanların 2 yıl stajer sürücü olarak trafiğe çıkmasına izin verilecek ve Trafik cezaları ve benzeri kural ihlalleri göz önünde bulundurulacaktır.

9 Sınıftan 17 sınıfa çıkarılan sürücü belgeleri ile Otomobil ve kamyonet kullanmak için B, kamyon ve çekici kullanmak için C, minibüs kullanmak için D1, minibüs ve otobüs kullanmak için D sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekecektir.

 • Lastik tekerlekli traktör kullanacaklar F
 • iş makinesi kullanacaklar ise G
 • Azami yüklü ağırlığı 3 bin 500 kilogramı geçmeyen römork içeren birleşik araçları kullanmak içi “BE”
 • İki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletler için M
 • Silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosiklet ile gücü 15 kilovatı geçmeyen 3 tekerlekli motosikletler için A1

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE TEK YETKİLİ OLACAK

Yeni yasa tasarısı ile beraber 1 yıl içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğü yetkisi tamamen Nüfus Müdürlüklerine devredilebilecek. Tabi bunun tam olarak gerçekleşeceği merak ediliyor.

2016 Yılında Ehliyet Almak için Hazırlanması gereken Evraklar

 • Diploma Fotokopisi (Aslı veya Noter tastikli)
 • Öğrencilerden 2 adet öğrenci belgesi asıl olacak
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 • 7 Adet Fotoğraf
 • Savcılıktan Temiz Kağıdı (Açıklamada sürücü belgesi için olduğu belirtilecek) bunun yanı sıra Beyan Dilekçesi e-devlet sitesinden alabilirsiniz.
 • Sağlık Raporu (Tek tabibten veya hastaneden sürücü olur raporu Aile hekimleri ücretsiz veriyor)
 • Evli Bayanlardan Evlilik Cüzdanı Fotokopisi
 • Kan Gurubu Kartı
 • Ehliyeti olup büyütmek isteyenler üst kısımdaki belgeler ile beraber Sürücü Belgesi Fotokobisini vermeleri gerekecektir.

2016 Ehliyet yazılı sınav tarihleri;

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı
2016/MTSKS-1

13 ŞUBAT 2016

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı
2016/MTSKS-2

14 MAYIS 2016

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı
2016/MTSKS-3

16 TEMMUZ 2016

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı
2016/MTSKS-4

27 AĞUSTOS 2016

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı
2016/MTSKS-5

08 EKİM 2016

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı
2016/MTSKS-6

10 ARALIK 2016

*** TÜM BAKANLIKLARA BAĞLI/İLGİLİ KURUM VE KURULUŞLARLA YAPILACAK OLAN PROTOKOLLÜ SINAVLAR

Ehliyet sınav ücretinin yatırılacağı bankalar 2016

T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, Türkiye Halk Bankası A.Ş. Şubelerinden birine “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile kendi T.C kimlik numarasına göre MTSAS takviminde belirtilen sınav ücreti yatırma süresi içerisinde yatırabilirler. Banka dekontunda adayın adının, soyadının, T.C. kimlik numarasının ve sınavın adının bulunması gerekir. Aday, banka dekontunu MTSAS uygulama takviminde belirtilmiş başvuru süresi içinde MTSK müdürlüğüne teslim edecektir. T.C. kimlik numarası yanlış ise sorumluluk adayın kendisine ait olacaktır. MTSAS takviminde yer alan sınav ücreti yatırma süreleri değiştirilmez ya da uzatılmaz.

Ehliyet sınavlarına en fazla kaç kez giriliyor?

4 yazılı ve 4 uygulamalı sınava girme hakkına sahip olan adaylar, sınava girmedikleri taktirde 1 sınav hakkını kullanmış olacaklar. Sağlık sorunları nedeniyle sınava giremeyen adaylardan doktor raporu talep edilmektedir. Sınavdan başarılı olup, direksiyon sınavından kalan adaylar tekrar direksiyon eğitim ücretini ödeyerek sınava girebilecekler

Ehliyet sınav ücreti 2016 yılı için ne kadar?

Her sınav dönemi için adaylar 50,00 Tl öderken, 2016 yılından ne kadar alınacağı merak konusu.

Ehliyet Sınıfı Alma Yaşları

– A1, A2, F ve H sınıfı sürücü kursları için 17 (on yedi) yaşını bitirmiş olmak.
– B ve G sınıfları için 18 (on sekiz) yaşını bitirmiş olmak.
– C, D ve E sınıfları için 22 (yirmi iki) yaşını bitirmiş olmak. ( Üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksek okul ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin askerî ihtisas görevlileri için subay ve astsubay sınıf okullarında ve uzman jandarma okullarında açılan sürücü eğitimi kurslarından mezun olanlarda bu şart aranmamaktadır..)
– A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H sınıfı için en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmak.
– Uzman Pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen sürücü olur sağlık raporu almış olmak.
– “Sabıka kaydının olmadığını gösteren dilekçeyi kurs müdürlüğüne vermek.
– Sürücü belgesi süresiz olarak geri alınmamış olmak.
– Son 6 (altı) ay içinde yüz kısmı net bir şekilde görünecek 1 (bir) adet vesikalık fotoğrafını MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.
– Nüfus cüzdanı fotokopisini MTSK Müdürlüğüne teslim edecektir.
Yabancı uyruklu adaylardan istenecekler
– Pasaportun noter tasdikli Türkçe tercümesi,
– Öğrenim vizesinin olması veya Türkiye’de altı aydan fazla sürede kalacağını gösteren ikametgâh izni veya öğrenim vizesi,

Öğrenim belgesinin noter tasdikli Türkçe tercümesi,

Pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen sürücü olur sağlık raporu’nu kayıt esnasında
MTSK Müdürlüğüne teslim etmesi,

Son 6 (altı) ay içinde cepheden çekilmiş bir adet vesikalık fotoğrafını MTSK Müdürlüğüne teslim etmesi, istenmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git