E Vitamini Yararları Nelerdir ?

E Vitamini Yararları Nelerdir ?
7 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 123 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Suda çözünen vitaminlerden birisi olan E vitamini insan vücudu için çok önemlidir. En çok yeşil sebze ve meyvelerde bulunur. E vitamininin faydaları çok fazla ve önemlidir. Eksikliğinde ağır hastalıklar görülebilir. Bu nedenle düzenli olarak E vitamini alınmalı ve vücudun korunması lazım.

E Vitamini Yararları Nelerdir?

E vitamini hücrelerin normalden daha hızlı yenilenmesini sağlar. Bu sebeple yaraları daha hızlı kapatır. Damarların tıkanmasını önler ve damar sertliği sorunlarını çözer.

E vitamini göz sağlığı için de çok önemlidir. Sağlıklı gözler için yeterli miktar da E vitamini alınmalıdır. Ayrıca cildi yenilediği için daha güzel bir cildiniz olur.

Bilindiği üzere vücudumuzda sürekli zararlı maddeler, yani toksin birikir. Radyasyon, ilaçlar, sigara gibi zararlı maddelerin vücudumuzda bıraktığı toksinleri E vitamini vücuttan uzaklaştırır.

Eğer çok unutkansanız E vitamini almalısınız. E vitamini hafıza kaybını ve unutkanlığı önler.

E vitamini eksikliği kısırlığa yol açar. Cinsel faaliyetlerinizin düzenli olması için vücutta yeteri miktarda E vitamini olmalıdır.

Peki, E vitamini hangi besinlerde bulunur? 

Tahıl ve tahıllı besinlerde bulunur.
Yeşil sebzelerde bulunur. ( ıspanak, lahana vs.)
Fındık ve ceviz içinde bol bol E vitamini vardır.
Yumurtanın sarısında da bulunur.

Günlük yemeklerinizin içinde zeytinyağı kullanarak, düzenli olarak bir miktar ceviz yiyerek, haftada en az iki gün balık yiyerek, her sabah yumurtanın sarısını yiyerek, akşam yemeklerinizde yeşil sebzeler kullanarak E vitamini eksikliğinizi fazlasıyla karşılamış olursunuz.

E vitamini eksikliğinde bazı sorunlarla karşılaşılabilir. Yeteri miktarda E vitamini alınmadığında kansızlık olur. Göz bozuklukları yaşanılabilir. Çok çabuk yorulursunuz ve yaralarınızın kabuk bağlaması uzun sürebilir. Cinsel isteksizlik olur. Kısırlıkta bu vitaminin eksikliğinde görülen rahatsızlıklardandır. En önemlisi ise kanser riskiniz artmış olur. Kalp rahatsızlıkları da belirti gösterebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git