Dukan Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?
17 Ocak 2019 tarihinde eklendi, 2 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Dukan  diyeti, hızlı ve yemeyi kesmeyerek kilo vermek isteyenlerin,  son zamanlarda oldukça yaygınlaşan diyet çeşididir. Ne kadar kilo vermek istediğinize göre evreler değişse de, genellikle zayıflamak isteyen kişiler için 4 evrede gerçekleşir. İlk 2 evre zayıflama, son 2 evre ise kiloyu koruma evresidir.

  1. Atak Evresi:  Bu aşama vermek istediğiniz kiloya göre 1-10 gün arası değişiklik göstermektedir. Bu evrede sadece saf proteinler alınır.
  2. Seyir Evresi:  1 gün protein, 1 gün sebze evresidir. Bu evre için gün kısıtlaması yoktur. İnmek istediğiniz kiloya kadar bu evrede kalabilirsiniz.
  3. Güçlendirme Evresi:  Bu evre ise kilo kaybınızı yavaşlatmanız, beslenme alışkınlarınızı düzenlemeniz için olan evredir. Yasaklı yiyecekler ve yasaksız yiyecekler olarak sınıflandırılmış bir aşamadır. Bu evrede haftada sadece 1 gün protein alınması yeterlidir.  Daha esnek bir evredir. Belli bir kiloyu verdikten sonra, bu evrede vermek istediğiniz her kilo için bu evreye devam edilmelidir. Yani 3 kilo daha vermek istiyorsanız 30 gün bu evre devam etmelidir.
  4. Koruma Evresi: En kritik evre olarak tanımlanmaktadır. Uygulanmaması halinde eski kilolarınızı hızlıca geri alabilirsiniz. Bu evrede herhangi bir kısıtlama yoktur, fakat haftada 1 gün protein alınması gerekmektedir. Ve hayatınızın sonuna kadar böyle devam etmelidir.

Tüm popüler ve hızlı kilo kaybettiren diyetlerde olduğu gibi Dukan diyetinin de zararlı birçok yönü bulunmaktadır. Böbrek, kalp ya da diyabet gibi rahatsızlığı olan kişilerin bu diyetten uzak durması tavsiye edilmektedir.

Bu diyette tek tip beslenme alışkanlığı olduğu için, vücut gerekli olan birçok mineral ve vitamini alamamaktadır. Bu yüzden vücudun dengesi bozulabilir. Ayrıca çok fazla protein alındığı için de ileride gut hastalığının olma ihtimali yüksektir.

Bu ve benzeri her diyeti, bir diyetisyen eşliğinde yapmaktan kaçınmanızı tavsiye ederiz. Kendi başınıza yapılan birçok diyet tehlikeli olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git