Doğum Yardımı ve İlk Altın Nasıl Alınır ?

Doğum Yardımı ve İlk Altın Nasıl Alınır ?
19 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 114 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Doğum sonrası devlet tarafından yapılan yardım 07 Nisan 2015 tarihli resmi gazetede yayınlanmasının ardından doğum sonrası yardım ve ilk altın alma hakkında detaylar sayfamızdan sizlerle paylaşılmıştır. Yasaya göre ilk çoçuk sahibi olan çiftlere 300,00 Tl, ikinci çoçukta 400,00 Tl, üçüncü çoçukta ise devlet tarafından 600,00 Tl yardım yapılması kararlaştırılmıştır. Doğum sonrası başvurular şahsen yapılacak olup, yardım parası Ptt hesaplarına yatacaktır.

Doğum Parası Yardımı Nasıl Alınır ?

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü resmi web sitesinden yayınlanan dilekçe örneğini alt kısımda bulabilirsiniz. Gerekli bilgiler düzenlendikten sonra Anne,baba ve bebeğin nüfüs cüzdan fotokobileri dilekçe örneği ile beraber teslim etmeleri gerekiyor. 15 Mayıs 2015 tarihi ile başlayan uygulama sonrası birçok kişi doğum parasını nasıl alacağını araştırmaya başlamıştır. Bu tarihten önce dünyaya gelen bebekler için bu yardım yapılmazken, doğumun canlı olarak gerçekleşmesi gerekir. Eski Başbakan Davutoğlu’nun yaptığı açıklama ile Ülkemizde yılda 1.2 milyon yeni doğum olması ile seçimlerin ardından yürürlüğe giren uygulama ile ilk bebek için 300,00 Tl değerinde yarım altın yardımı yapılacaktır. Doğum yardımında annenin sağ olması ve annenin T.C. bilgilerine göre yapılacağı bu nedenle babalara yapılmayacağı detaylar arasında yer alıyor.

Başvurular Nereye Yapılır ?

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurtdışında yaşayan kişiler için Büyükelçilikler ve Konsolosluklara yapılabilecektir. Kamu kurum ve kuruluşlarında devlet memuru çalışan kişilerin başvuruları ise çalıştıkları kurumlara yapılacaktır.

Doğum yardımı için başvuruları şahsen veya iadeli ve taahhütlü posta veya kargo ile yapabilirsiniz. Yurt dışında yaşayan veya mavi karta sahip olan vatandaşlarda bu yardımdan yararlanabilecekler. Doğum yardımı hakkında merak edilen detaylara 144 veya 183 nolu telefon numaralarından ayrıntılı bilgi alınabilir.

Doğum parası almak için Dilekçe Örneğini  İl Müdürlüklerinde yer alan Aile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne şahsen veya kargo yolu üst kısımda yer alan bilgiler doğrultusunda göndermeniz gerekiyor.

Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir ?

  • Doğumdan önce 1 yıl içerisinde 120 gün sigortalı olarak çalışmak.
  • İşten ayrıldıktan sonra 300 gün içerisinde doğum yapmış olmak.

Doğum Parası Sorgulama

turkiye.gov.tr üzerinden e-devlet giriş bilgilerinizle doğum parası sorgulama yapabilirsiniz. Giriş bilgisi bulunmayanlar ptt şubelerinden 4 tl karşılığı kimliği ile şifre alarak E-devlet sitesine giriş yapabilirler.

https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama kısmına giriş yaptıktan sonra T.C. numaranız ve şifrenizle giriş yaparak doğum paranız hakkında bilgi alabilirsiniz. Doğum paraları yaklaşık olarak 15 – 30 gün içerisinde verilmektedir.

Not : İlk çoçuğa verilen doğum yardım parası 1 yarım altın miktarında 300,00 Tl olarak belirlenmiştir. Bu paranın dışında herhangi bir yarım altın alma gibi bir durum söz konusu değildir. Kişiler ayrıca ek belge olarak bebek doğum belgesinide ek olarak dilekçeye ekleyebilirler.

Sigortalı babaya ödenen süt parası detayları için emzirme ödeneği kısmına bakabilirsiniz.

Doğum parası sorgulama ve doğum parası alma işlemleri için gerekli evrak ve belgeler yer almaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git