Diş Ağrısı Nasıl Geçer ?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer ?
24 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 526 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Diş ağrılarının temel nedeni olarak diş çürükleri,iltihaplanma ve diş kırılmaları nedenleri arasında gösterilebilir. Sağlık yönünden insan yaşamını olumsuz bir şekilde etkileyen diş ağrıları genelde uyku esnasında geç saatlerde ortaya çıkmatadır. Diş ağrılarını azaltmak ve rahat bir uyku uyumak için hangi yöntemlerin fayda sağladığını alt kısımda bulabilirsiniz. Ağrı kesiciler kısa bir süre ağrıyı dindirmesin rağmen ilerleyen saatlerde ağrı tekrar ortaya çıkabilir. Her yaştan kişide ortaya çıkması mümkün olan diş ağrılarını azaltma ve evde ne gibi bitkisel yöntemler kullanabileceğiniz hakkında tüm detaylar alt kısımda verilmiştir.

Dişin hava alması ve kırık olan dişlere kaçan besinler ağrı şiddetini arttırmaktadır. Tedavi sonrası hekim kontrolünde kanal tedavisi veya dolgu yöntemleri tercih edilebilir.

Diş Ağrısının nedenleri ve azaltma yöntemleri ?

  • Diş ağrılarının en büyük etkenleri arasında dişte bulunan çürük,iltihaplanmalar ve diş aralarına yerleşen gıdalar ağrının artmasına neden olur. İlk olarak her akşam dişlerinizi fırçalamalı , gerekiyorsa diş aralarında kalan gıdaları çıkarmak için diş ipi kullanabilirsiniz.
  • Tuzlu veya Karbonatlı su ile gargara yapmak
  • Üzüm veya Sirke suyunu, normal su ile karıştırarak ağrının dinmesi hedeflenebilir.
  • Çürük nedeniyle ortaya çıkan ağrılarda, karanfil ağrı bölgesinde bir süre bekletilir ve o kısmın uyuşması ile ağrı azalır.
  • İltihaplanmadan kaynaklı bir ağrı meydana gelmişse, Ezilmiş veya çiğnenmiş sarımsağı ağrıyan bölgeye uygulama sonrası, antibiyotik etkisi bulunan sarımsak sayesinde ağrının azaldığı bilinmektedir. iltihaplanma durumlarında dişe baskı yapıldığında ağrı daha fazla şiddetlenir. İltihaplanmanın ortadan kalkması için doktorlar tarafından önerilen antibiyotikleri kullanmak gerekir Ayrıca geçici bir süre soğuk kompres yaparak ağrıda azaltılabilir.
  • Diş ağrılarında yaygın bir şekilde kullanılan ağrı kesiciler belli bir süre ağrıyı azaltmaktadır. Farklı mideye zararı olan ağrı kesiciler mide sorunlarına neden olabilir.  Ağrı kesici kullanırken aç olmamak gerekir.
  • Normal Yemek yerken, içeçek içerken,nefes alırken ağrılar artıyorsa, dişin hava alması gibi bir durum söz konusudur. Kaplama ve Dolgu olan dişlerde üst kısımda yer alan yöntemler daha az etki edebilir.

Bu Uygulama Oldukça Tehlikeli ?

Yaşam tecrübesi ile kulaktan dolma bilgilerle farklı tedavi yöntemlerine yönlenmek oldukça yanlıştır. Ağrı kesiciyi toz halinde ağrıyan bölgeye uygulamak diş etinin tahriş olmasına ve 2. bir ağrının meydana gelmesine neden olabilir.

Diş Hakkında Merak Edilenler

DOLGULU DİŞ NEDEN AĞRIR ?

Çeşitli nedenlerden dolgu yapılmış olan dişlerde kanal tedavisi yapılmadığı taktirde ilerleyen günlerde ağrılar meydana gelebilir.Diş hekimliği hastanelerine kontrol olduğunuzda kanal tedvisi ve dolgu gibi seçenekler yer almaktadır. 1 yıldan fazla dolguların eskidiği ve ağrıya neden olduğu taktirde yenilenmesi gerekebilir.

DİŞ İLTİHAPLANMALARI NEDEN OLUR ?

Dişin kökünde yer alan çürük ve benzeri çatlamalar ile meydana çıkan iltihaplanmalar koku ve baskı esnasında ağrılara neden olur. Özellikle kaplama ve dolguların alt kısmında iltihaplanmaların meydana geldiği bilinmektedir. Bu iltihaplanmalar çene içerisinde yağ bezelerinin oluşmasında da etkendir. Uzmanlar  ilk olarak çene yapısının röntgeninş çekerek sorunlu dişleri belirler. Çünkü iltihaplanmalar farklı bölgelere yayılarak lef ve bezelerde büyümelere neden olur.

ÇÜRÜK DİŞ İÇİN NE YAPMAK GEREKİR ?

Çürüyen dişler zaman içerisinde renk ve hassasiyet bakımından oldukça hassas yapılara sahiptir. Çürük diş temizlendikten sonra dolgu yapılmasıve ağız içerisinde yer alan dişlerin kaybının önlenmesi amaçlanır.

DOLGUNUN ÖNEMİ

Ağrıyan dişiniz hava alıyor veya çürümüş olabilir. Kanal tedavisi ile birlikte dolgu seçeneği ile dişlerinizin daha sağlıklı olması amaçlanır. Dişin yapısı itibari ile güçsüz olması çürümelere neden olur.

DİŞ AĞRISINDA NELER YAPMALI ?

Gece şiddetlenen diş ağrılarınız hastaneye gitmenize rağmen çekme ve ağrı kesici seçeneği ile nöbetçi doktor tarafından giderilmeye çalışılır. Bu nedenle sabah mesai saatlerinde dişe gitmeniz oldukça doğrudur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git