Çocuktaki Duruş Bozukluğunu Ciddiye Alın

Çocuktaki Duruş Bozukluğunu Ciddiye Alın
3 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 33 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Çocukların büyüme çağında gelişen kemikleri ve kas yapısı ile birlikte duruş bozuklukları gibi konularda ailelerin dikkatli olması gerekmektedir. Çocukların iskelet yapıları oldukça narin bir yapıya sahiptir. Bu neden ile duruş pozisyonları ilerleyen yaşlarda olumsuz etkiler oluşturabilmektedir. Küçük yaşlarda alınan önlemler ile ileride büyük bir sorunun önüne geçilebilir, oluşmuş olan bir rahatsızlık için erkenden önlem alabilirsiniz. Çocuğunuzda oluşan bozukluklar birçok farklı sebep ile oluşmaktadır. Bir rahatsızlık olarak bilinen ve çocuklarda duruş bozukluğuna neden olan Skolyoz ve kifoz gibi rahatsızlıklar oluşabilmektedir. Bu gibi durumlar dışında vücudun kötü kullanılması ile belirli alışkanlıklar kazanarak duruş bozukluğu oluşabilmektedir. Bu iki tip bozukluk için doğru teşhis ve tedavi ile önceden önlem alınmalıdır.

Çocuklarda Oluşan Duruş Bozuklukları Ve Olumsuz Etkileri

Zaman içerisinde çocuğun hatalı duruşu ile omurgasında eğrilik oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda çocukta birtakım problemler gözlemlenmektedir. Duruşunda bozukluk bulunan, kambur duran ve sürekli öne doğru eğilen çocukta ciddi problem oluşmuş olabilir. Skolyoz denilen kemik eğriliği hastalığı küçük yaşlarda sırt kemiğinin eğri olması şeklinde görülmektedir. Bu süre zarfında çocuktaki duruş bozukluğu ile eğri olan kemik daha fazla bükülme göstererek kamburluğa sebebiyet verebilir. Buda zaman içerisinde çocuk üzerinde olumsuz etkiler doğurmaktadır.

Duruş Bozuklukları Tedavi Yöntemleri

Tedavi planı çıkarmadan önce çocuğunuzdaki duruş bozukluğunun ne sebebi ile olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Ağrılı bir bozukluk mevcut ise ağrılı bölge tespit edilerek bu şekilde tedavi planı çıkarılmalıdır. En iyi tedavi yöntemi için uzman bir ortopedi tarafından muayene edilerek, gerekli tetkiklerin yapılması ve bozukluğun sebeplerinin belirlenmesi gerekmektedir. Ardından uygulanacak fizik tedavi ve korse ile çocuktaki duruş bozukluğu giderilmektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aileler olarak çocuklarda görülen duruş bozuklukları için, özen gösterilmelidir. Çocukların gün içerisinde yaptığı alışkanlıklar, ağır yük taşımama, spor gibi birçok farklı unsurları değerlendirerek çocuk için iyi olan tüm destekleyici tavsiyeleri yerine getirmek gerekmektedir. Çocuğunuzun gelişmekte olan kemik yapısını sürekli takip ederek ve yanlış bir eylemde bulunmasına izin vermeyerek dikkatli olunması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git