Çocuklarda Orta Kulak İltihabından Korunmanın Yolları

Çocuklarda Orta Kulak İltihabından Korunmanın Yolları
7 Mart 2018 tarihinde eklendi, 10 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Orta kulak iltihabı her yaş grubundan insanın maruz kalabileceği bir rahatsızlıktır. Genellikle bademcik, geniz ve burun bölgesinde başlayan enfeksiyonun, orta kulağa ilerlemesiyle meydana gelir. Gribal enfeksiyonlar geçiren bireyin yutkunma ve sümkürme isteği, mikrobun daha hızlı şekilde kulağa yayılmasına sebebiyet verir. Orta kulak iltihabında en çok risk taşıyan bireyler, çocuklardır. Bunun sebebi ise, üst solunum yollarının yeterince gelişmemiş olmasıdır. Bağışıklık sistemlerinin de yetişkin bir bireye göre daha zayıf olduğu için bulundukları ortamlardan hızlı bir şekilde vücutlarına mikrobu alabilirler.

1.Çocuklarda Orta Kulak İltihabının Belirtileri

Hastalığın en yaygın ve bilinen belirtisi kulak ağrısıdır. Bebek ve çocuklarda uykusuzluğa sebep olacak veya uykudan uyandıracak şiddette kulak ağrısı meydana gelir. Vücut ısısı normalin üzerine çıkabilir. Bunun seyrinde yüksek ateş meydana gelebilir. Orta kulağı kaplayan enfeksiyonun şiddeti belli süreli işitme kaybına da yol açabilir. Ağrıyı tetikleyen sebep ise orta kulaktaki iltihabın, kulak zarını germesidir.

2.Beslenme Ve Dinlenme

Orta kulak iltihabı geniz ve burun yolu ile kulağa ulaştığı için hassasiyet gerektiren bir hastalıktır. İlaç tedavisinden önce doğal yöntemler ile tedbirler alınmalıdır. Çocukların sağlıklı gıdalar tüketmesine yardımcı olunmalıdır. Protein ve vitamin değeri yüksek besinler çocukların vücut direncini artırır. Bu sebeple üst solunum yollarında başlayan enfeksiyonun, orta kulağa ilerlemesini önlenebilir. Üst solunum yolları ile oluşan bir hastalı olduğu için bebekleri ve çocukların sigara dumanı, hava kirliliği, kalabalık ve havasız ortamlardan uzak durması gerekmektedir. Çocuğun şiddetli sümkürme isteğinin engellenmesi gerekmektedir. Enfeksiyon bu durumlarda şiddetini artırarak kulakta kalıcı hasara sebebe olabilir. Steril bir ortamda, kaliteli istirahat ve beslenme çocuğun iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olacaktır.

3.İlaç Tedavisi

Orta kulak iltihabına yakalanan çocuklar için bireylerin almış olduğu doğal önlemlerden sonra ilaç tedavisi uygulanabilir. Enfeksiyon üst solunum yollarını etkilediği için çok dikkat edilmelidir. Doktor kontrolü ile alınan antibiyotik, burun spreyi, ağrı kesici gibi ilaçlar mikrobun orta kulağa yayılması konusunda önleyici etmenlerdir. Şiddetli kulak ağrısı esnasında doktor, enfeksiyondan dolayı gerilen kulak zarını çizebilir. Bununla birlikte kulak zarının delinmesini önleyecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git