Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir ?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir ?
7 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 117 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kadının ve erkeğin cinsel birlikteliğiyle ortaya çıkabilen hastalıklardır. Bu hastalıklar bazen genital bölgeyi kapsamaz ve bütün vücuda yayılabilir. AIDS ve Hepatit B cinsel yolla bulaşan hastalıkların en çok bilinenleridir. Ayrıca AIDS ve Hepatit B vücuda sadece cinsel yolla bulaşmaz. Kan yoluyla da bulaşabilir. Çok zor bi ihtimaldir çünkü iki bireyin kanayan yaralarının birbirine temas etmesi ve bu virüsü taşıyor olmaları gerekir. Yine de dikkatli olmakta fayda vardır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların en çok rastlanılanı Bel soğukluğudur. Karın içinde iltihaplanmalara, kısırlığa neden olur. Eğer kadın hamile ise bebeğine bulaşma ihtimali bile vardır. Bu hastalığın belirtileri şöyledir; Erkeklerde sık sık idrar yapma, idrarı yaparken yanma hissetme, akıntı gibi belirtileri vardır.
Kadınlarda ise adet düzensizliği, aynı şekilde sık sık idrara çıkma ve idrar yaparken yanma hissetmedir. Eşler bu durumlarda hemen doktora başvurmalıdır.

Genital uçuk kadınlarda görülen bir cinsel hastalıktır. İdrar yollarında enfeksiyona ve rahim ağzı kanserine sebep olabilir. Belirtisi ise kadınların üreme organında kaşıntı ve uçuğa benzer sivilceler olur. Kendiliğinden iyileşme şansı da vardır ama yine de doktora görünülmelidir.

Hepatit B, bir diğer ismiyle Sarılık, kan yolu ve cinsel yollarla bulaşabilen bir hastalıktır.
Belirtileri ise koyu renk idrar, yüksek ateş ve kusmadır. Henüz kesin bir tedavisi yoktur.

Halk arasında en çok bilinen hastalık AIDS’in tedavisi yoktur. Bağışıklık sistemini öldürerek vücudu savunmasız bırakır. Sürekli olarak halsizlik, uzun süreli ateşlenmeler ve cinsel organlarda yaralar bu hastalığın belirtileri arasındadır.

Cinsel hastalıklardan korunmak için kesinlikle ilişki sırasında prezervatif kullanılmalıdır. Cinsel organların temizliği de çok önemlidir. Düzenli olarak temiz tutulması lazımdır. Aksi taktirde tedavisi olmayan bu ağır hastalıklarla karşılaşılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git