Çiğ Balın Yararları Ve Zararları Nelerdir?

Çiğ Balın Yararları Ve Zararları Nelerdir?
5 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 235 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Çiğ bal doğrudan arı kovanından elde edilen doğal bir baldır. Herhangi bir kimyasal işleme uğramadığı için aynı zamanda balın en saf hali olarak kabul edilmektedir. Bal bütün dünyada hem tıbbi hem de mutfak amaçlı olarak yine kullanılmaktadır. Bal fruktoz ve glikoz ya da sakaroz gibi farklı türde şeker formları içermektedir ve aynı zamanda antibakteriyel bir özelliğe sahiptir.

Vücuttaki farklı türde oluşan enfeksiyonların tedavisinde yardımcı maddeler içerdiği için ham balın vücuda çeşitli sayıda yararları bulunmaktadır. Çiğ bal mide ile ilişkili mide ülseri ve mide enfeksiyonları ya da kabızlığı tedavi etmek için kullanılan en iyi bitkisel ilaçların birisidir. Diğer bir faydası da iltihabı tedavi edici etkisidir bu sebeple, çiğ bal çeşitli antiinflamatuar ve kremlerin etkili bir bileşenidir. Aynı zamanda bazı kişiler balı doğrudan cilt ya da yaralar üzerine uygulayıp daha hızlı iyileşme sağlamaktadır. Fakat çiğ balın farkında olunması gereken bazı yan etkileri ve tehlikeleri de vardır.

Çiğ Balın Tehlikeleri

İlk olarak bilinmesi gereken şey çiğ balın herhangi bir pastörizasyon veya ısıtma işleminden geçmediğidir. Bu sebeple çiğ balın içinde arı polenlerinden yapılmış parçacıklar veya petek parçaları, kırılmış arı kanadı parçaları ya da propolis bulunabilir. Bundan dolayı çiğ balda bulunan bu bileşenler ve bunları kullanan bazı kişilerde gıda zehirlenmesine sebep olabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çiğ bal ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli yan etki çiğ balın botulizme sebep olabilen botulizm botulinum toksininden kaynaklanan bir tür hastalıktır. Bu zehrin sinir sistemi Merkezi üzerinde de etkisi vardır. Derhal ve etkili bir şekilde tedavi olmadığı zaman ölümcül dahi olabilmektedir. Fakat çiğ balın etkisiyle oluşan bu hastalık sadece bebek ve çocuklarda görülmektedir. Botulizmin belirtileri arasında halsizlik ve kabızlık veya iştahsızlık sayılabilir. 1 yaşından küçükler için çiğ bal oldukça tehlikeli olacağından bu konuda uzmanlara danışmanızda fayda var.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git