Çeyiz Hesabı Başvuruları Nasıl Yapılır ?

Çeyiz Hesabı Başvuruları Nasıl Yapılır ?
4 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 133 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

18 Nisan 2016 pazartesi başlayan çeyiz hesabı başvuruları sayesinde evlilik hazırlığı yapanlara devlet tarafından biriktirdikleri para üzerinden katkı sağlanmaktadır. Evlenmek isteyen gençlere evlilik esnasındaki masraflarında yardımcı olmak için ayda en az 100 Tl biriktirmeleri ve 3 yıl bir sürede bu şekilde birikimlerini aksatmamaları gerekmektedir. 16 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yürürlüğe giren çeyiz hesabı detayları ve merak edilen konular yazımızın devamında sizlerle paylaşılmıştır.

Çeyiz Hesabına Başvuru Şartları Nelerdir ?

Türkiye vatandaşı veya mavi kart sahibi olup 27 yaşından önce ilk kez evleneceklere yapılacak olarak Çeyiz yardımı birikimlerinin yüzde 20’sinin kadarının devlet tarafından katkısı ile gerçekleşecek.

Uygulamadan faydalanmak isteyen kişiler ilk olarak yurt içerisinde yer alan tüm bankalardan TL cinsi üzerinden mevduat hesabı veya katılım fonu açtırmaları gerekecek. 18 Yaşından küçük olup 3 yıl içerisinde evlenecekler için velisi yada vasisi hesap açtırarak ceyiz hesabından yararlanmasını sağlayabilecek.  Çeyiz hesabı için sadece bir bankada bir hesap açtırma imkanınız bulunuyor. Farklı bankalardan da çeyiz hesabı açtırtıysanız o hesapları kapatmanız gerekecek. Çeyiz hesabı için aldığınız banka hesap numarası farklı bir bankaya taşıması yapılmayacaktır.

Çeyiz Hesabı ile Ne Kadar Ödenecek ?

Uygulamanın açıklanması ile beraber evlilik hazırlığı yapan kişiler en az 3 yıl boyunca, aylık en az 100 TL, en fazla 1000 Tl olmak üzere hesaplarına para yatırmaları gerekiyor. Ödemeler 3 aylık dilim içerisinde en az 300 , en fazla 300 Tl olarak yapılacak. 3 – 4 yıl arasında yapılan ödeme tutarının %10’u kadar devlet katkısı 4 Bin Tl olacak. 4-5 yıl arasında yatırılan paralar %15 olmak üzere 4 bin 500 Tl’yi aşmamak şartı ile evlenecek çifte verilecek. 5 Yıldan fazladır birikim yapan kişiye %20’si kadar devlet katkısı 5 Bin Tl’yi aşmamak koşulu ile katkı sağlanacak.

Çeyiz Ödemesi Nasıl Alınacak ?

Evlendikten sonra en az 6 ay içerisinde evlilik cüzdanı ve ilk evliliği olduğuna dair nüfus müdürlüğünden alınacak banka ile bankaya başvuru yapılacak. Çeyiz katkı parası iki ay içerisinde hesabın yer aldığı bankaya yatacak.

Çeyiz Hesabı İptal Şartları Nelerdir ?

Çeyiz hesabı açıldıktan sonra 12 aylık süre içerisinde üçten fazla ödemenin yapılmaması ve bir dönem içerisinde çeyiz hesabından ikiden fazla para çekilmesi ile beraber çekilen tutarın altında bir miktar ödeme ile beraber hesaba devlet tarafından sağlanan çeyiz katkısı sağlanmayacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git