Cep Telefonu IMEI Sorgulama

Cep Telefonu IMEI Sorgulama
28 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 143 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cep Telefonunuzun IMEI Numarası Çalıntı Olabilir

Cep telefonları günlük hayatımızın artık olmazsa olmazı konumunda bir telekomünikasyon cihazıdır. Bu cihazlarla artık bir çok ihtiyacımızı karşılar olduk. İlk önce telefon görüşmesi yapabilen bu cihazlar zamanla hesap makinesine, oyun konsoluna, fotoğraf makinasına, termometreye, bilgisayara hatta sağlık ekipmanına dönüştü. Cep telefonları geçmişe dönük on yıl içinde inanılmaz bir gelişime uğradı.

Teknolojik açıdan evrilen cep telefonları aynı ölçüde sahteciliğe karşıda açık hale geldi. Bunlardan en yaygın olanı IMEI numarası değişimi yöntemidir. Bu yöntem ile birlikte eski bir telefonun IMEI numarası alınarak yeni bir telefona nakledilir. Nakledilen eski telefon çalıntı IMEI numaralı olabileceği gibi,  IMEI numarası değişmiş olan telefonda çalıntı olabilir. Bu nedenle  farkında olmadan çalıntı bir telefon almış olabilir veya yeni aldığınız telefonda çalıntı bir IMEI numarası ile dolaşıyor olabilirsiniz. Hiç beklemediğiniz anda çalıntı bir telefon kullanmaktan da suçlu konumuna düşebilirsiniz.

Bilindiği üzere ülkemizde yurt dışından getirilen telefonları  pasaporta işletip belirli bir miktar para yatırma zorunluluğu var. Bu nedenle bazen vergi vermemek, yurt dışına çıkma olanağı olmamak, bazen de maddi kaygılarla daha uyguna cep telefonları satın almaktayız.  Daha uyguna satın aldığımız bu cep telefonları ise dış ülkelerden toplu olarak  veya bireysel olarak getirtilip  IMEI numaraları değiştirilmektedir.

İşte bu sebeplerden ötürü sıfır veya ikinci el olarak aldığınız cep telefonları kaçak, çalıntı veya kayıp telefon durumda olabilir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ülke sınırlarına yasal yollarla giren tüm telefonları IMEI numaraları üzerinden kayıt altında tutmaktadır. IMEI numaraları telefonunuzun kimliği konumundadır. Cep telefonunuz kaybolduğunda yahut çalındığında gerekli yasal işlemler de bu IMEI numarası üzerinden gerçekleşmektedir. Cep telefonu IMEI numarasını  telefonunuzdaki arama bölümüne gelerek sırasıyla  *#06# tuşlayarak öğrenebilirsiniz.

Cep telefonlarının çalıntı veya kayıp olup olmadığını, Türkiye Cumhuriyeti Devletinde kaydının olup olmadığını, marka model bilgilerini, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun e-devlet sistemi içerisindeki bağlantısı üzerinden sorgulayabilirsiniz. Sorgulama yapmak için sayfa başında veya sayfanın altındaki linklere tıklayabilirsiniz.

Cep Telefonu İMEİ Sorgulama

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git