Cennet hurmasının Faydaları Nelerdir ?

Cennet hurmasının Faydaları Nelerdir ?
6 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 112 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sağlık yönünden oldukça faydalı olarak bilinen cennet hurması, halk dilinde Trabzon hurması olarak bilinmektedir. Diyet lifi yönünden oldukça zengin bir besin kaynağı olan cennet hurmasının 100 gramında 3.6 gr lif yer almaktadır. Antioksidan bakımından oldukça faydalı olan bu besin kaynağı birçok soruna iyi gelmektedir. Sağlık yönünden yapılan araştırmalar ile olumlu yönleri belirlenen cennet hurması, vücüdun savunma sistemini bozan metaboliklere karşı vücüdu koruyarak daha güçlü kalmasını sağlar. Uzmanların analizlerine göre içerisinde yer alan A vitamini en çok olan besin kaynağıdır.

Cennet hurmasının Faydaları Nelerdir ?

  • Göz Sağlığı : Özellikle yaşlıların göz sağlığı için büyük önem taşır.
  • C vitamini : İçerisinde yer alan C vitamini enfeksiyonlara karşı vücüdu korur ve günlük c vitamin miktarının %12,52’sini 100 gram cennet hurması ile karşılamak mümkündür.
  • Mide Sorunları  : İçerisinde lif oranının yüksek olmasından kaynaklı mide ve bağırsak sisteminin düzgün çalışmasına ve kabızlığın ortadan kalkmasına olanak tanır.
  • Kalp Sağlığı : Bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara karşı koruma özelliği bulunan, trabzon hurmasının Karbonhidrat içeriğinin fazla olmasından kaynaklı şeker hastalığı bulunanlara fayda sağlar. Diyabet hastalığı olanların tüketime dikkat etmesi gerekir.
  • Bakır Yönünden Zengin : Potasyum, mangan, bakır ve fosfordan yönünden oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına büyük katkı sağlar.

Trabzon Hurması Tarifi

Malzemeler

  • 5 Adet yumuşak olacak şekilde cennet hurması
  • 3 Adet yumurta
  • 1 su bardağı kadar süt
  • 1 Paket vanilya

Hazırlanışı

İlk olarak hurmaları yıkadıktan sonra, püre haline getirin. Kabuklarını soymaya gerek yoktur.

Daha sonra içerisine yumurtaları, vanliyayı ve sütü ekledikten sonra iyice karıştırın. Küçük alüminyum fırın kaplarına karışımı bölüştürün.

Daha sonra doldurduğunuz kapları, fırın tepsisine dizerek yarı hizasına kadar sıcak su ilave edin. Yaklaşık olarak 25 dakika fırında pişirin ve daha sonrasında soğuması için dışarda bekletin. İçerisinde şeker bulunmaması ve yüksek proteinli olmasından kaynaklı şeker hastalarına uygun bir tatlıdır.

Aşırı kilolu olanların zayıflama programlarında ara öğünlerde, diyetisyenler tarafından önerildiğini biliyor muydunuz ?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git