Bezir Yağı Nedir, Ne İşe Yarar?

Bezir Yağı Nedir, Ne İşe Yarar?
12 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 158 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bezir yağı nedir, Özü keten tohumu olan ve faydaları ile kendinden söz ettiren bezir yağı, kullanım sahası alabildiğince geniş olan bir yağ türüdür. Sağlık için yararlı bir bitkiden elde edilmesinden ötürü, yararlı ve doğal olan bezir yağını vasıtalı yoldan kozmetik ürünlerde kullanmak olası iken, doğrudan besin takviyesi olarak da kullanılabilir. Her besin takviyesinin dozunda tüketilmesi gerektiği gibi, bezir yağı da tavsiye edilen dozajda tüketildiği zaman fayda görülebilecek bir yağdır. Aksi takdirde bezir yağını fazla tüketmek, ishal ve karın ağrısı gibi şikayetlere sebebiyet verebilir.

Bezir Yağı Nasıl Kullanılır?

Faydalı ve doğal ürünlere merakı olanların ilgisini çekebilecek yağ türlerinden biri olan bezir yağı, iki farklı biçimde üretilmesinden ötürü, kullanım yelpazesi artmaktadır. Birinci metotta ısıl işlem görerek elde edilmekte olan bezir yağı, kozmetik ürünlerin içerisinde yer alırken, soğuk pres metodu ile elde edilen bezir yağını doğrudan olarak ağız yolu ile kullanabilir. Yararları olabildiğince çok olsa da, hala insanlar tarafından tam manasıyla keşfedilmiş bir yağ değildir. Besin takviyesi olarak kullanıldığında sağlığı içeriden onaran etkisinin yanında, saç ve cilt bakımında da bezir yağ mühim bir yere sahiptir.

Bezir Yağının Yararları Nelerdir?

Bezir yağı çoğunlukla boşaltım ve sindirim sisteminde problem yaşayanlara tavsiye edilen doğal bir yağ türüdür. En mühim yararı ise, bağışıklık sistemini güçlendirmesi olurken, hekim kontrolünde çocukların da kullanabileceği bir yağdır. Sinirleri yatıştırıcı etkisi ile asabiyet problemi olan kişilerin kullanımları için ve diş eti çekilmesi gibi diş hastalıkları içinde uygundur. Yara tedavi edici özelliği ile yara üzerine doğrudan sürüldüğünde, yaranın hızla iyileştiği gözlenir. Tansiyonu dengeleyici ve kan şekerini özelliği sebebiyle yetişkinlerin kullanmaları gereken en yararlı yağlar içinde yer almaktadır.

Bezir Yağının Yan Etkileri Nelerdir? 

Tabiatın insanlara hediyesi olan ürünleri kullanırken bilinçli olmak, bu ürünleri kullanırken yan etkilerine esir olmaktan sizi kurtarır. Bu noktada bezir yağı etkisi yüksek bir yağ olduğundan dolayı son derece dikkatli ve doktor tavsiyesi ile kullanmak gerekir. Bununla birlikte günlük nasıl ve ne kadar kullanılması gerektiği gibi ayrıntıları da iyi bilmek gerekir. Bezir yağı fazla kullanıldığı vakit, sindirim sistemini doğrudan olarak etkileyici özelliğe sahiptir. Bilerek veya bilmeyerek fazla kullanılan bezir yağı neticesinde bulantı, karın ağrısı ve kusma gibi yan etkiler görülebilir. Bu gibi hallerde telaşa kapılmadan bir hekimden bilgi almak ve ardından bezir yağını daha dikkatli kullanmaya çalışmak gerekmektedir.

Bezir Yağı Nedir, Ne İşe Yarar? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Esma DEMİR dedi ki:

    İlk kez duyuyorum. Denemek isterim

Sayfa başına git