Berat Kandilinde Yapılacak İbadetler Nelerdir ?

Berat Kandilinde Yapılacak İbadetler Nelerdir ?
21 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 132 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Müslümanlar için oldukça önemli olan aylardan ramazan ayının habercisi olarak bilinen Berat Kandili 21 Mayıs 2016 cumartesi gününe denk geliyor. Bu gecede yapılacak ibadetler ve okunacak duaların önemi birçok kişi tarafından bilinmektedir. Ramazan ayından önce gerçekleşen son kandil olan berat kandili kurtulmak ve feraha çıkmak anlamını taşımatadır. Diğer kandillerde olduğu gibi bu gecede bol bol dua okumak ve ibadet etmek gerekir. Tüm özel gecelerin kendine özel yapılması gereken ibadetler hakkında müslümanların ne yapması gerektiği hakkında ayrıntılı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Berat Kandili gecesinde 100 Rekatlık hayır namazını kılan kişi o sene vefat ederse şehitlik mertebesine ericeği rivayetler arasında yer almaktadır. Ramazan ayından önce gerçekleşen berat kandilinde okunanan dualar,kılınan namazların kat kat sevap kazandıracağı bilinmektedir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ‘Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim!.. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim” buyurmuştur. Tüm kandillerde olduğu gibi Berat kandilininde müslümanlar için önemi oldukça büyüktür.

Peygamber Efendimiz (S.A.V) şöyle buyurmaktadır  “Berat gecesini bu sene içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir. Bu sene içinde öleceklerin isimleri bu gece özel deftere yazılır. Bu gece herkesin rızkı tertip edilir. Bu gece herkesin ameli ve işleri Allahü teâlâya arz olunur” Şeklinde belirtmiştir.

BERAT KANDİLİ VE ÖNEMİ  

Kelime anlamı olarak borçlardan kurtulmak ve ferahlamak anlamına gelen berat kandili aynı zamanda AllaH-u Teâla’dan rahmet ve mağfiret dilemek anlamına da gelmektedir. Günahlardan kurtulmak ve tövbe etmek için önemli bir gece olan berat kelimesinin anlamı Berâettir.

BERAT KANDİLİ GECESİNDE YAPILACAK İBADETLER NELERDİR ?

Kaza namazı borcu bulunanların iki rekat kaza namazı kılmalarının sevabı ömür boyu kılınacak olan nafile namazlarının sevabından kat kat fazladır.  Berat gecesinde kılınacak namaza Salat-ül-hayr [Hayır Namazı] denir. Bu namaz yüz rekâttır. Her rekâtta Fatiha sûresinden sonra on defa İhlâs sûresi okunarak kılınır. Namaz 100 rekattan oluşmaktadır.

Berat Kandili namazına şöyle niyet edilir; 

“Ya rabbi , niyet ettim rızâ-yı şerifin için namaza. Beni afv-ı ilâhîne , feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Kasvet-i kalbden , dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyleyip, süedâ defterine kaydeyle”

Berat kandilinde 2 rekkat bir selam verilerek namaz kılınır, Her rekatta Fatiha suresininin ardından 10 tane ihlas süresi okunur. İlk rekatlarda fatiha suresinden önce Sübhaneke duası okunur. Fatiha suresinde besmele çekilirken, Subhanake ve ihlas surelerinde besleme çekilmez. Namazın tamamı uzun olduğu için art arda kılınması gerekmez. Abdest tazelenip tekrar kalındığı yerden devam edilebilir.

Okunacak Dualar Nelerdir ?

Resûlullâh Efendimiz’in isimlerinden “Tâhâ”nın ebced hesabıyla değeri 14 olduğu için aşağıdaki 11 şey 14 kere okunur.

  • İstiğfar:
  • Salevat-ı Şerife (Allâhümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed)
  • Fatiha-i Şerife
  • Ayet’ül-Kürsî
  • Tevbe Sûresinin son 2 ayeti besmele ile. (Lekad câeküm)
  • 14 kere Yâsîn, Yâsîn … dedikten sonra 1 Yâsîn-i Şerîf.(Yâsîn-i Şerîf’te 7 zahiri, 7 batini “Mübîn” vardır. Böylece o da 14 olur.)
  • İhlas-ı Şerif
  • Felak Sûresi
  • Nâs Sûresi

TEVBE-İ İSTİĞFAR DUASI

Tevbe, istiğfar duâlarının manası, yaptığımız bütün günahlara pişmanlık duyduğumuzu ifade etmemiz, bundan sonraki hayatımızda bir daha böyle günah ve kusurları işlemeyeceğimize Rabbimize söz vermemizdir.  Günah ve kusurlarına pişmanlık duyup, üzüntü ve elem hisseden mü’min, önce şu istiğfar duâsını huşû ile okur:

استغفر الله استغفر الله استغفر الله العظيم الكريم اللذي لا الاه الاهو

الحي القيوم واتوب اِليْهِ توبة عبد طالم لنفسه لا يملك لنفسه موتا ول
ا
حياة و لا نشوراوَاَسْاَلُهُ لتَّوْبَةَ وَلْمَغْفِرَةَ وَلْهِداَيَةَلَناَ اِنَّهُ هُوَ لتَّوّاَبٌ رَحِيمُ

Berat kandili gecesinde bol bol dua ve kuran-ı kerim okulmalıdır. Büyüklerimizin kandil gecesi kutlanmalı, küs olanları bu önemli gecede barışması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git