Bebeklerde Pişik Nasıl Önlenir

Bebeklerde Pişik Nasıl Önlenir
24 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 95 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Pişik deride amonyak ile tahrişin oluşması durumudur. Yeni yapılan idrarda amonyak bulunmaz. İdrar da bulunan üre bebeğin altında beklerse bakterilerin üreyi amonyağa çevirmesi sonucunda pişik oluşması başlar. Candida albicans adlı mantar pişiğe sebep olmaktadır. Bu mantar daha çok idrarın kimyasında çoğalır. Bölgenin nemli ve ılık bırakılması mantarın çoğalması için önemli bir etkendir.

Pişik genellikle alt bölgede küçük kızarıklar şeklinde oluşur. Daha ciddi durumlarda kızartının yanı sıra şişlikler ve içi su dolu kabarcıklar oluşabilmektedir. Bebeklerde en sık görülme dönemi 9 ila 12 aylık dönemlerdir. Pişik olan bölgede kaşıntı, yanma ve batma hissi oluşur. Bu durumda bebekte huzursuzluk yaratarak sürekli ağlamaya sebep olacaktır.

Pişik Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Bebeğin altının temizlenirken kullanılan ıslak mendil ve deterjanın kimyasal içerikli olmasıdır. Parfüm içerikli ya da diğer kimyasalları içeren bu ürünler bebeğin cildini tahriş eder. Hijyenin oldukça iyi yapılması gerekir. Özellikle ishal döneminde hijyene önem verilmelidir. Çünkü bu dönemde pişik olasılığı daha fazladır. Alt bez sıklıkla değiştirilmeli ve bölge kuru tutulmalıdır. Bebeğin anne sütünden ayrılarak ek gıdaya başlaması da pişik sebebi olarak sayılır. Diş çıkarma dönemi pişik oluşumu için zemin hazırlar. Anne sütünden bebeğe geçen bazı gıdalar pişik için arttırıcı bir etki yaratabilir.

Bebeklerde Pişik Nasıl Önlenir

Bebeğin altı temiz tutulmalıdır. Mümkün olduğunca bebeğin altını açarak havalandırma yapılmalıdır. Bebeğin bezi sıklıkla değiştirilmelidir. Bölge temiz ve kuru tutulmalıdır. Mantar enfeksiyonu ıslak ve nemli ortamda çoğalır. Bez gevşek bağlanmalıdır. Bebeği sıkacak bebek bezi seçilmemesine dikkat edilmelidir. Alt bölgesi temizliği yapılırken ıslak mendil yerine sabunlu su veya saf su kullanılmalıdır. Yumuşak hareketlerle temizleme yapmaya önem verilmelidir. Annenin doğal besinlerle beslenmesi bebekte oluşan pişiğin artmasını engeller.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git