Bahar Yorgunluğundan Korunmanın Yolları

Bahar Yorgunluğundan Korunmanın Yolları
30 Mart 2017 tarihinde eklendi, 124 kez okundu.
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Havaların hızlı bir şekilde ısınması ve soğuması ile beraber vücudumuz bu ani değişikliklerden olumsuz bir şekilde etkilenerek, grip veya enfeksiyon hastalıklarının meydana gelmesine neden olur. Soğuk havalarda daha sıkı ve kışlık kıyafetlerimizi giydiğimizden, yaz aylarına geçiş esnasında vücudumuzun yazlık ortama alışması için güneşi görür, görmez yaz moduna girmememiz gerekir. Ani hava değişikliklerinde ortaya çıkan ; baş dönmesi,halsizlik,yorgunluk gibi durumlar bahar yorgunluğunu ortaya koymaktadır. Yapılan araştırmalar ile havadaki ısı,basınç ve nem oranının hızlı bir şekilde değişmesi kişinin stresli olmasına neden olur ve yaşam standartını olumsuz bir şekilde etkiler.

Mevsim değişmelerinden en çok 65 yaş üstü kişiler ve çoçuklar etkilenmektedir. Bunun için beslenmelerine önem vermeleri, vitamin bakımından zengin gıdalar tüketmeleri önerilir. Bağışıklık sisteminin daha güçlü bir hale gelmesi için, kişiler uyku saatlerine özen göstermeli ve spor yaparak bağışıklık sistemlerinin güçlenmesini sağlamaları gerekir. Havaların ani olarak değişmesi ile beraber ortaya çıkan hastalıklardan korunmak için sıklıkla tahıl ürünleri ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan besinler tercih etmeniz gerekir.

C vitamini bakımından zengin yeşil sebzeler bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Kas yorgunluğunu ortadan kaldırmaya yardımcı olan ; et, süt, yoğurt tüketiminide arttırmak gerekir. Sıcak günlerde yağ oranı yüksek gıdalardan uzak durmalısınız. Vücut yorgunluğu ile asit ve cafein bulunan gıdalar tüketmenizde mide ağrılarını ortaya çıkaracaktır. Bahar yorgunluğundan kurtulmak için bol bol spor yapıp, dengeli beslenmeniz gerekecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git