Ayak Mantarı Nedir, Nasıl Tedavi edilir?

Ayak Mantarı Nedir, Nasıl Tedavi edilir?
20 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 113 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Ayak mantarı gerekli sağlık önlemlerini almadığınız taktirde ilerleyen ve can sıkan rahatsız edici bir hastalıktır. Ayak derinizde derin çatlaklar oluşarak ağrılı bir süreçtir. Mantar hastalıklarının genelinde olduğu gibi tedavi gerektiren bir hastalık türüdür.. Ayak mantarına tıbbi tedavi uygulanmadığında kendiliğinden geçmesi beklenmez. Hatta mantarın dağılım bölgesi artar. Ayak Mantarından kurtulmak için mutlaka tıbbi tedavi gerekmektedir.

Ayak Mantarı Tedavisi ve Alınacak Önlemler Nelerdir ?

Ayak Mantarına yakalandınız ve başlangıç aşamasındasınız, Bunun için uygulamanız gereken bir kaç ipucu ile bu can sıkıcı durumdan kurtulabilirsiniz.

Öncelikle Kullandığınız Ayakkabıyı değiştirmeniz gerekmektedir. Çünkü ayağınızda oluşan veya oluşmakta olan mantarın en büyük nedeni kullandığınız ayakkabıdır. Suni deri ile üretilmiş ayakkabılar ayak mantarına davetiye çıkaran etkenlerin başında gelir. Suni deri ile üretilmiş ayakkabılar, ayakkabı içerisine hava almadığı için ayağın ayakkabı içerisinde terlemesine ve böylelikle ayak mantarı oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle açık sandalet tipi ayakkabı kullanmanızda fayda var.

Ayaklarlarınızı mutlaka kuru tutun. Özellikle ayak parmaklarınızın arasını kuru tutmanız çok önemli bir konu. Çünkü ne tür bir ayakkabı kullanırsanız kullanın, ayak parmaklarınızın arasını kuru tutmanız oldukça zor bir durum. Bu durumda sık sık ayak parmaklarınızın arasını peçete veya benzeri nemi çeken farklı bir malzeme ile kurulamanız gerekmektedir.

Ayak mantarı tedavisinde en etkili ve doğal yöntemlerden birisi de sarımsak tedavisidir. Sarımsağın insan vücuduna faydaları zaten bilinen bir konudur. Sarımsak içerisinde yer alan Ajoene bileşeni ayak mantarına karşı çok etkili bir bileşendir. Bir miktar sarımsağı ezip zeytin yağı ile mantar bölgesine yedirerek sürün.

Yukarıda verdiğimiz ve kendi imkanlarınızla uygulayabileceğiniz yöntemlere ilave olarak, doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları mutlaka kullanın.

Unutulmaması gereken en önemli konulardan birisi de; ayak mantarının çok kolay şekilde bulaşabildiğidir. Sizde Ayak mantarının başkasından sizlere bulaşmasını istemiyorsanız. Ayak mantarı hastalığı olan birisinin kıyafetlerini kesinlikle kullanmayın. Özellikle giyilmiş olan çorap ve ayakkabıyı kesinlikle giymeyin. Ayak mantarından korunmak için dikkat edilmesi gereken en önemli konu budur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git