Araç Değer Kaybı Davası Nedir Nasıl Açılır ?

Araç Değer Kaybı Davası Nedir Nasıl Açılır ?
21 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 131 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Hiç suçunuz yokken park halinde veya arkadan çarpma gibi durumlarda meydana gelen trafik kazası durumlarında aracın tamir ve malzeme masrafları karşı tarafın sigortası veya kaskosundan temin edilerek onarılma işlemi gerçekleşir. Bilindiği gibi ikinci el araç alırken, değişen parçalar,hasar kaybı ve araçta boya bulunması aracın değerinin düşmesine neden olmaktadır. Sıfır veya ikinci el araç aldınız herhangi bir değişen parçası olmamasına rağmen kaza sonrası boya ve parçalarda değişiklikler olması nedeniyle araç değerinde düşüş  ortaya çıkacaktır. Aracı satarken alıcı bunlara çok dikkat etmektedir. Ayrıca kaza sonrası aracın hasar bedelide Plaka veya şasi noya göre sorgulanarak karıştığı kazalar ve hasar kayıtları kolayca bir mesajla öğrenenilebilir.

Günlük yaşantımızda sizin herhangi bir suçunuz olmasada dikkatsiz sürücüler yüzünden trafik kazalarının meydana gelme oranları her yıl atmaktadır. İlk olarak aracı yaptırmak için tamirciye bıraktıktan sonra eksper gelir ve hasarı inceleyerek kaskosu olmayan araçlar yan sanayi yedek parça sağlayacağından dolayı aracınızın orjinalliği tamamen değişir. Araç tamir sonrası verilen hesaba ücret yattıktan sonra, bu sonuç araç sorgulama esnasında karşınıza çıkacaktır. Birçok sigorta firması değer kaybını karşılarken bazı firmalar böyle bir durum hakkında mağdurlara bilgi vermezler.

Değer kaybı genelde kazaya karışan kişiye veya sigorta firmasına açılabilir. Borçlar kanunun 122. Maddesinde yer alan bilgiye göre kaza esnasında kusuru bulunmayan kişilerin 100 de 80 kusursuz olması gerekmektedir. Başvuru esnasında kaza tespit tutanağının ilgili sigorta firmasına gönderilmesi gerekir. Bu süreç 7 – 15 gün arasında değişir. Talep ettiğiniz değer kaybı sigorta firması tarafından karşılanmazda araç değer kaybı davası dilekçi örneği ile ilgili mahkemeye başvurunuzu yapabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Davasında Gerekli Belgeler Nelerdir ?

  • … / … / … tarihli kaza tespit tutanağı
  • … / … / …tarihli ekspertsiz raporu
  • … / … / … tarihli servis raporu ve servis faturası
  • Sigorta poliçesi
  • Aracındaki hasara ait fotoğraflar
  • Tanıkların isimleri ve adresleri ile tanıklık edecekleri konuları gösterir tanık listesi
  • Araç kiralanmış veya ticari kaybı varsa fatura ve belgeler

ARAÇ DEĞER KAYBI DİLEKÇE ÖRNEĞİ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git