Alkolün Zararları Nelerdir?

Alkolün Zararları Nelerdir?
17 Ocak 2019 tarihinde eklendi, 3 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Alkol, insanları bağımlı hale getiren ve uyuşturan zararlı bir içecektir. İçerisinde alkol bulunduran bu içeceklerin Türkiye şartlarında satışı yasaldır ancak oldukça zarara yol açan içeceklerdir. Sigaraya benzer olan alkol, sigaradan daha farklı bir üründür. Sigara içen insanın aklı ve bilinci yerindedir ancak alkol içen birisinin beyni uyuştuğu için kendinde değildir. Birçok insan alkol yüzünden sarhoş olabilmekte ve yaptığın davranışların farkında olmayabilir. İşin trajikomik tarafı ise, ayıldıktan sonra bu anların hiçbir zaman hatırlanamaz olmasıdır. Alkolün zararları oldukça fazladır. İnsan vücudunda birçok zarara yol açan alkol, her yönden zararlık verir. Faydalı olduğu hiçbir konu yoktur. Alkolün insan vücuduna yaptığı zararlar şu şekildedir:

İçkinin bütün kötülüklerin başı olduğunu söylemek doğru olacaktır çünkü alkol alan bir kişinin aklı yerinde olmadığı için her türlü hareketi yapabilir. Beynin uyuşması, kişinin oldukça rahat bir şekilde hareket etmesine yol açacaktır. Bu yüzden alkol oldukça zararlıdır. Alkol içen kişilerin psikoloji genelde bozuktur çünkü bilinç yerinde olmadığı için sürekli olarak hayal görecek ve kendinde olmayacaktır. Alkol alan kişinin kendinde olmadığı için, birçok şeye meyilli olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde yaşanan olayların birçoğunda alkollü kişilerin başrol alması, acınacak tabloyu gözler önüne sermektedir.

Türkiye’de cinayet işleyen kişilerin %85’i alkollün olan kişilerden oluşmaktadır. Tecavüz eden ve şiddet uygulayan insanların %50’si alkollü kişilerdir. Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarının %65’inden sürücünün alkollü olduğu vurgulanmıştır. Akıl hastası olan kişilerin %60’sı alkol içen bireylerdir. Bu durum sayarak maalesef bitmiyor çünkü alkol, beyni uyuşturduğu için birçok şeye sebebiyet veriyor. Alkolün insan vücudu üzerinde de birçok zararı bulunmaktadır. Özellikle alkol kullanan erkeklerde iktidarsızlık sorunu boy göstermektedir.

Bu yüzden alkol kullanılması oldukça sakıncalıdır. Alkol kullanan kişilerin ne yazık ki düzenli bir cinsel yaşamı bulunmuyor. Alkol kullanan bayanların ise adet kanamaları düzenli olmaktan çıkıp, düzensiz bir şekilde seyreder. Eğer hamile bir bayan alkol kullanıyorsa, karnındaki bebeğinin zekasında birtakım sorunlar olabilir ve bebeğin gelişimi geri kalabilir. Bu yüzden hamile kadınların alkol alması oldukça tehlikelidir.

Alkol insan vücudunda en çok beyni olumsuz etkiler. Çünkü direk olarak beyni uyuşturduğu için insanların karar vermesini, hareket etmesini ve konuşmasını doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden en çok hasarı ne yazık ki beyin almaktadır. Alkol içen bireylerin hafıza kabiliyetleri oldukça azalır. Çok sık unutmaya başlarlar ve ileride Alzheimer hastalığına yakalanma riskleri oldukça yüksektir. Sürekli olarak alkol tüketen bir insanın zamanla beyinde küçülme başlayacak ve kendi kararlarını veremeyecek hale geleceklerdir. Beyin küçülmeye başladığı için kişi, çok erken yaşlarda bunayabilir ve yaşlanabilir.

Sürekli alkol içen birisinin uyku düzeni yoktur. Sürekli olarak uyku bozuklukları ortaya çıkar. Alkol insanın gözlerinin de bozulmasına yol açar. Gözlere giden sinirlerin zamanla ölmesi sonucu görme yetisi kaybedilebilir. Alkol içerisinde asit bulundurduğu için ülser ve gastrit oluşumunda büyük bir nedene sahiptir. Bu hastalıklara yakalanma risklerini oldukça arttırır. Ağızda kuruluk yaptığı için sürekli susuzluk hissi uyandırır. Alkol içen ve sarhoş olan birisi, ne kadar su içerse içsin, kendini susuz hissedecektir.

Baş ağrılarına neden olur ve kişinin zamanla psikolojisinin bozulmasına yol açar. Alkolün kanser riskini arttırdığı özellikle yemek borusu kanseri, gırtlak kanseri, mide kanseri ve pankreas kanserine yol açtığı uzmanlar tarafından söylenmektedir. En büyük zararı ise karaciğer’edir. Alkol insanların siroz hastalığına yakalanmalarında ki tek nedendir. Bu hastalığın dilimizdeki adı ise karaciğer yetmezliğidir. İnsanları ölüme sürükleyebilir. Alkolün zararları ne yazık ki yazarak bitmeyecektir. İnsan vücudunda birçok zarara ve hasara yol açmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git