Ağrılı Ağız Yaraları Aft ve Uçuk

Ağrılı Ağız Yaraları Aft ve Uçuk
2 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 170 kez okundu.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Ağız ve dudak sağlığı, insan için hayati öneme sahiptir. Ağzın içinde çıkan aft ve dudakta çıkan uçuklar, insanın sosyal hayatını da etkilemektedir. Toplumun nerdeyse %18-20 az ya da çok aft problemleri ile karşı karşıyadır. Bu sorun bayanlarda daha fazla görülür. Yaşam standartlarını olumsuz yönde etkiler. Kişinin toplum içerisinde gülmesini ve konuşmasını engeller.

Aft

Aft, ağzın içinde çıkan ve beyaz renkte olan mercimek tanesi büyüklüğündeki yaralardır. Bu yaralar için doktora gittiğinizde size büyük olasılıkla stresten olduğunu söyler. Stres, bütün organlarımızı etkilediği gibi maalesef ağzımızı da etkileyebiliyor. Bu yaraların verdiği acı, tuzlu bir gıda parçası değmesi halinde katlanarak artar. Ancak tuz, yarayı yaktığı için iyileştirme özelliğine de sahiptir. Bunun dışında bazı gargara ilaçları ve ağız içi kremler bu yaraya derman olabiliyor. Ancak bu ilaçları mutlaka ama mutlaka doktor kontrolünde almak gerekir. Aft yarasının başka bir sebebi bağırsaktaki problem de olabilir. Bağırsaktaki sorunlar, sindirim sisteminin bir parçası olduğu için ağzı da etkileyebilir. Bu nedenle önce bir dahiliye uzmanına daha sonra ise uzman bir gastroenteroloji doktoruna görünmek faydalı olabilir.

Uçuk

Uçuk, dudağın üzerinde çıkıp yayılabilen bir yaradır. Bazen bir sivilce kadar olabilirken bazen de büyük bir yaraya dönüşebilir. Uçuğun temel sebepleri de tam bilinemediği gibi stres baş aktör sayılabilir. Eğer zayıf bir bağışıklık sisteminiz var ise bu uçuktan kurtulmanız daha da zorlaşacaktır. Yetersiz beslenme, bağışıklık sistemini güçsüzleştirdiği için dolaylı olarak beslenmenin de uçuk üzerinde etkisi vardır. Halk arasında, korkmadan dolayı da çıkabileceği düşünülür. Hafif kremlerle tedavi edilirken evdeki imkanlarla da hastalığın acısı dindirilebilir ya da hastalık tamamen tedavi edilebilir. Halk arasında, antibiyotik olarak adlandırılan sarımsağın ezilmiş halinin uçuk üzerine sürülmesi fayda edebilir. Uçuğun ağrısı ise buz ile hafifletilebilir. Ancak bu alternatif tıp yöntemleriyle de geçmezse bir doktora başvurmak kesinlikle en doğrusudur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git